Czym jest ATP oraz jak powinien się odbywać transport owoców i jarzyn?

przez | 16 października 2023
To ciekawe, że sytuacja polityczna ma wpływ na różne gałęzie przemysłu. Przykładowo nakładane przez różne państwa sankcje mogą również dotyczyć owoców oraz jarzyn.

komputer

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Jak najbardziej możliwa jest okoliczność, gdy rośnie eksport różnorodnych owoców przy jednoczesnej redukcji exportu jarzyn.
Jeżeli chcielibyśmy otworzyć swoją spółkę w tej trudnej dziedzinie gospodarki, musimy pamiętać, że zarówno warzywa, jak i owoce to niezwykle wrażliwy, a zarazem także wymagający towar.

Zaloguj się do serwisu i dowiedz się, czy nasz dodatkowy artykuł jest interesujący. Będzie nam też niesamowicie przyjemnie, jeżeli napiszesz ocenę.

Najbardziej istotne jest stworzenie i utrzymywanie odpowiednich warunków dotyczących temperatury oraz wilgotności otoczenia. Nie jest to proste, gdyż te warunki są inne, jeśli przewożone miałyby być owoce mrożone, świeże, konserwowe czy też suszone. W każdym z wymienionych wypadków, dowolny wzrost temperatury może prowadzić do spowodowania różnorodnego typu niesprzyjających zmian, m.in. zepsucia z powodów mikrobiologicznych, utleniania tłuszczów, nieenzymatycznego brązowienia czy spadku wartości odżyWCzej.

Przykładowo jeżeli rozpatrujemy export owoców głęboko zamrożonych, to dopuszczalny jest przyrost temperatury wyłącznie do stanu, jaki jest sugerowany przez nadawcę transportu. To samo tyczy się temperatury utrzymywanej w miejscu przeznaczenia. Podobnie najwyższa temperatura – nie może być ona wyższa niż dopuszczalna przez nadawcę ładunku dla danego produktu w jego stanie zmrożenia. Wszystkie niezbędne dane dotyczące temperatur muszą być umieszczone we właściwej dokumentacji.

Przewóz takich produktów musi być realizowany przy pomocy takich pojazdów, które byłyby zgodne z wymaganiami normy ATP. Chodziłoby tutaj o międzykrajową umowę, która tyczy się transportu ładunków łatwo się psujących.