Czy zawód profesjonalnego detektywa ma przyszłość?

przez | 13 października 2023
W Polsce prywatnym detektywem może zostać każdy, kto otrzyma licencję na stosownym egzaminie, jak również spełnia szereg warunków wymienionych w ustawie. Dokument ten wydaje komendant wojewódzki policji.

Biały samochód dostawczy

Autor: Raphael Desrosiers
Źródło: http://www.flickr.com

Poza granicami Polski słowem „detektyw” można określić także członka policji lub chromianowanie aluminium cena – alufinis.pl służb rządowych. Zawód detektywa często ludziom kojarzy się z widowiskowymi pościgami i strzelaniem z broni palnej, jednak te elementy niekoniecznie są jego chlebem powszednim. Detektywi mierzyć się muszą również z bardziej przyziemnymi zadaniami. Prywatne agencje detektywistyczne oferują niezwykle szeroki zakres usług. Współczesny Sherlock Holmes trudni się między innymi takimi sprawami, jak: odkrywanie majątku i miejsca ukrywania się dłużników oraz ich finansów, prowadzenie poszukiwań zaginionych ludzi i przedmiotów materialnych gromadzenie i dokumentacja materiału dowodowego oraz analiza, pomoc w ściąganiu długów, ocena prawdziwości informacji, naświetlanie przeszłości określonych ludzi, obserwacja, wykrywanie podsłuchów, udzielanie porad prawnych i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej efektownych obowiązków. Do prywatnego detektywa można się zwrócić z każdym pilnym problemem lub będąc w trudnej sytuacji życiowej i można być pewnym, że dołoży on wszelkich starań aby problem rozwiązać. O zwiększającym się zapotrzebowaniu na zainteresowaniu tego typu usługami świadczy popularność wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych haseł typu „detektyw”. Generalnie koszt wykonania zlecenia wyznaczany jest indywidualnie, według ustalonej stawki godzinowej. Zależny jest on od stopnia trudności danego zadania, użytych zasobów i przewidywanego czasu. Oczywiście, w określonych sytuacjach koszt może się nieco różnić od podanego modelu.

laptop telefon komputer - nagrodazainfo.pl

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Niełatwo jest więc podać konkretną kwotę za którą detektyw wykona daną sprawę, ogólnie jednak, najczęstsze zlecenie (wykrycie adresu pobytu lub numeru telefonu i zdjęcie), to koszt około 500 zł. Kompletny materiał dowodowy na temat zdrady współmałżonka, zawierający wszystkie dane osobowe, historie połączeń telefonicznych, numery telefonów, adresy, numery kont bankowych i pozostałe ważne informacje, wyniosą minimum 3000 zł.