Sezon grillowy absolutnie zaczęty – w jaki sposób zdrowo przyrządzać posiłki?

przez | 15 listopada 2023
Przypiekać na ruszcie zdarza się niemalże wszystko: mięsa, ryby, wędliny, świeże warzywa, owoce tudzież sery. To, co kładziemy na ruszcie, jest zależne od inwencji kucharza i apetytu ludzi. Ważne jest jakkolwiek, żeby preparowane posiłki były zdrowe. Nie każdy albowiem może sobie pozwolić na tłuste mięsa i mocno wypieczony chleb.

Przenośne grille
Grillowanie to doskonały sposób na to, żeby spędzić czas z familią bądź znajomymi. Przeważnie na ruszcie lądują kiełbasy. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na taką rozkosz, choćby ze względów leczniczych. U starszych ludzi mogą mieć miejsce problemy z cholesterolem bądź serduszkiem, u młodszych np. z trzustką. Tłuste i mocno spieczone dania niezbicie nie usprawnią stanu zdrowotnego tychże ludzi. W trakcie pieczenia w dużej temperaturze może dochodzić do tworzenia się gniewnych dla zdrowia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Związek ten tworzy się też w czasie tworzenia dań w piekarniku, smażenia na patelni i wędzenia.

Zatwierdzony jest za rakotwórczy, z tej przyczyny trzeba go unikać w pożywieniu. Najzdrowsze jest chude mięcho drobiowe a także ryby. Nie zapomnij ich dosmaczyć świeżymi ziołami, które z uznaniem zamienią sól. Dorzuć też sałatki: sałatka z zielonych ogórków oraz sałatka z fasolki szparagowej będą znakomite i doskonałe. Potrawy z rusztu mogą być zjadliwe i zdrowe jednocześnie – dla wielu jest to dalej pojęcie oderwane (sprawdź: z zielonych ogórków). W sieci lub gazetach znajdziemy sporo przepisów z tego typu zamysłem – dania z drobiu z sałatką helleńską, mięso wołowe z sosem na pokoje hotelowe warszawa bazie jogurtu czy szaszłyki.

Kanapka

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki

Wyróżniające są również grillowane jarzyny, jakie sprezentują uczucie sytości, a przyprawione ziołami i obrobione cieplnie na ruszcie zdobędą niesamowity aromat. Unikaj kupowania tacek z skończonym zamarynowanym mięsem na ruszt. Takie dania bywają nieświeże i niesłychanie kaloryczne.

Mnóstwo ludzi jednoczy potrawy z grilla jedynie z kiełbaskami czy karczkiem. Naturalnie, są to artykuły, które na ogół wstawiamy na ruszt, jednak nie wypada zapominać o daniach z drobiu, warzywach – pod warunkiem, że nie polejemy ich litrem oleju i także nie podamy z sosem na podstawie majonezu – będą zdrowe i pyszne. Doskonale sprawdzi się naturalnie sałatka z zielonych ogórków i sałatka z fasolki szparagowej (sprawdź ten przepis: z fasolki szparagowej).