Jak ściągnąć do kraju produkty z Państwa Środka? Garść uwag dla przedsiębiorców

przez | 17 lutego 2023
Współpraca towarowa Warszawy z Pekinem od wielu lat prężnie się rozwija. Jedynie w 2013 roku import chińskich produktów do Polski osiągnął prawie piętnaście miliardów euro!

Polski z Państwa Środka wysyłane są przede wszystkim sprzęty mechaniczne i elektroniczne, wyroby włókiennicze oraz odzież, obuwie i dodatki. Jeśli chcemy rozpocząć ściągać wyroby z Chin, w pierwszej kolejności musimy znaleźć odpowiedzialnego partnera. Kontakt możemy nawiązać za pośrednictwem licznych portali online. Na większości z nich spotkamy zawsze wiarygodne firmy, oznaczone odpowiednim certyfikatem.

Cennym źródłem wiedzy są także zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po ustaleniu zasad współpracy z wybraną firmą, otrzymamy paragon oraz zalecenia dotyczące kolejnych płatności. Najczęstszą formą jest międzypaństwowy przekaz SWIFT. Warto mieć na uwadze, że czas jego zrealizowania może wynieść nawet dwa tygodnie. Produkty kupione w Chinach trafią do nad poprzez kuriera, przez transport lotniczy albo morski. Najszybciej trafi do Polski produkt przekazany paczką kurierską. Warto jednak pamiętać, że to zarazem najdroższa ewentualność. Jeżeli postawimy na przekaz lotniczy, na przesyłkę będziemy oczekiwać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

Kontenery

Źródło: sxc.hu

To także najpowszechniejszy patent na import z Chin. Zaraz jak chiński partner wyśle towar, osoba zamawiająca otrzyma tzw. air waybill. Pismo zawiera informacje dotyczące numeru przesyłki i przewoźnika. W dopełnieniu wszelkich formalności pomoże nam specjalistyczna agencja celna. Jej obsługa odbierze nasz towar, przygotuje wymagane papiery i przekaże towar do odbioru.

Warto pamiętać, że import (import towarów z Chin) z Chin związany jest z wysokim cłem. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju produktów. W rozliczaniu się z ceł może pomóc nam agencja celna. Na podstawie dokumentów, jej pracownicy przygotują zgłoszenie celne i nawiązują kontakt w imieniu zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla zamawiającego duża pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kwestiami celnymi.