Z jakich powodów w zimie wiele osób ma kłopoty ze swoim nastrojem, jak pomocne bywa w tym światło.

przez | 17 lutego 2023
Ograniczony dostęp do słońca u wielu osób może spowodować różne kłopoty ze zdrowiem, i to zarówno w obszarze medycznym jak i psychicznym. Światło jest na przykład bardzo potrzebne do syntezy witaminy D, jakiej niedobór może spowodować krzywicę.

organizm

Autor: Rolf Brecher
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób w okresie jesieni i zimy miewa huśtawki nastrojów, stany depresyjne czy osłabienie organizmu (). Wszystkie te objawy są rezultatem zbyt małej ilości słonecznych promieni, przez parę miesięcy bowiem niektórzy wychodzą do pracy jak jeszcze jest mrok i wychodzą z niej jak dzień się skończy. Dłuższe funkcjonowanie w taki sposób z pewnością ma niebagatelny wpływ na stan organizmu, zwłaszcza jeżeli ktoś jest bardziej wrażliwy na takie sprawy. Dlatego też można pomyśleć podczas zimy o tym, aby w jakiś sposób brakujące słońce zastąpić.
A rozwiązanie będzie bardzo proste, gdyż w sklepach są ogólnie dostępne odpowiednie lampy, które emitują światło zbliżone do słonecznego. Już po paru sesjach powraca aktywność i dobre samopoczucie, a taką lampę można używać nawet przez kilka miesięcy, ponieważ jest naprawdę bezpieczna. Dobrze dopasowane lampy stosuje się także w bardziej zaawansowanej medycynie, dzięki czemu można leczyć dużą liczbę różnych schorzeń.

Właściwie dobrana światłoterapia bywa przydatna przy schorzeniach oczu (oceń ortoptyk warszawa od dziegielewska.eu!) i skóry, niejednokrotnie wykorzystuje się ją także do leczenia tak zwanej sezonowej depresji (zapoznaj się). Medyczne dają coraz więcej dowodów na skuteczność takich metod, a nawet dla własnego komfortu należy kupić dobrą lampę i z niej korzystać.