Do jakich celów wykorzystywane są zbiorniki hydroforowe, jaka jest ich zasada działania.

przez | 21 stycznia 2023
Odkręcając wodę w swoim domu mało kto wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie zauważają jedynie koniec instalacji, a to jest tylko jej drobna część. Najważniejszym elementem, przez jaki w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w którym się ją magazynuje. Zbiorniki takie, nazywane także hydroforowymi albo ciśnieniowymi, mają w sobie wodę, lecz również, o czym pewnie wie niewiele osób, powietrze.

To tak naprawdę obecność powietrza jest w takim zbiorniku bardzo ważna i to właśnie dzięki niemu wszystko działa jak powinno. Rzecz jasna zbiorniki hydroforowe wyposażone są w liczne urządzenia, bez jakich ich prawidłowa praca możliwa by nie była – znalazłem zbiorniki hydroforowe. Zaliczyć do nich można między innymi pompy (zobacz więcej pompy becker) do uzupełniania stanu wody czy też czujniki ciśnieniowe, kontrolujące tę wielkość w zbiorniku. Układ taki może być dość skomplikowany, szczególnie przemysłowych zastosowaniach, niemniej zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, wykorzystuje on jedno z elementarnych fizycznych praw, znanych od bardzo dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (zbiorniki ciśnieniowe od Ppri-Żegrze). Niejednokrotnie można je też spotkać w firmach i domach prywatnych, albo jako podstawowe źródło zasilania, albo jako pomocnicze, jeżeli jakaś instalacja już tam jest. Przeważnie złożone są z żeliwnego lub stalowego zbiornika mającego określoną wielkość. Tego typu zbiorniki posiadają różny kształt, zależne to przede wszystkim będzie od tego, jak je można będzie ustawić w docelowym miejscu. Cały zestaw złożony jest jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to jest wystarczające do tego, żeby otrzymać wodę pod należytym ciśnieniem. Woda w zbiorniku jest nalewana do określonej wysokości, a nad jej powierzchnią jest powietrzna poduszka. Wraz z poborem wody zmniejsza się jej ilość, a tym samym zmniejszeniu ulega ciśnienie powietrza w środku.

Jeśli osiągnie ono minimalną wartość, to włącza się pompa i zaczyna się nalewanie. To z kolei trwa do chwili, gdy ciśnienie z powrotem osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa jest wyłączana.