Czy warto jeść mięsne produkty? Jakie możemy zyskać korzyści? O czym powinniśmy wiedzieć?

przez | 17 listopada 2022
Mięso co prawda zawiera sporo niezdrowego tłuszczu, lecz jest jednocześnie świetnym źródłem cennego białka oraz żelaza. Korzystnie dobierać mięso, tak więc zrezygnować z wołowiny i wieprzowiny, za to sięgnąć po kurczaka czy cielęcinę. W zbytnio dużych ilościach czerwone mięso może przyłożyć się do zawału serca, powstawania nowotworów i cukrzycy.

produkty mięsne

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Kwestia spożywania mięsa powoduje wiele kontrowersji, a spór między zwolennikami mięsa a wegetarianami trwa już dosyć długo. Ci pierwsi najzwyczajniej preferują mięso i nie wyobrażają sobie obiadu bez tego typu porcji jedzenia, natomiast wegetarianie twierdzą, iż mięso jest szkodzi i trzeba go unikać. Generalnie produkty mięsne są nam niezbędne, ale w normalnych ilościach, nie każde mięso jest też konieczne w naszej diecie – sprawdź pod tym adresem. Poza cennymi składnikami odżywczymi, mięso gwarantuje również za bardzo wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które są po prostu niezdrowe.

W największym stopniu niezdrowe są mięsa czerwone. Z kotleta, golonki, boczku lub żeberek najlepiej całkowicie zrezygnować. Jednocześnie, podział mięsna na białe oraz czerwone czasem budzi wiele wątpliwości, dlatego też na przykład dietetycy dzielą mięso białe i czerwone sprawdzając zawartość i rodzaj tłuszczu. Mięsem białym jest kurczak oraz indyk bez skórki, podobnie królik czy struś, pomimo że ma ciemne mięso. Mięsa czerwone to tak naprawdę wieprzowina, wołowina a także baranina. Mięsa białe posiadają nie tylko mniejsze ilości tłuszczu, zawierają także większą ilość dobrych dla zdrowia tłuszczowych kwasów nienasyconych niż niedobrych dla zdrowia nasyconych. Nasycone kwasy tłuszczowe są szkodliwe, gdyż spożywane w większych ilościach mogą wpływać na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.

wołowina

Autor: Międzybrodzkie Makarony
Źródło: Międzybrodzkie Makarony
W konsekwencji stworzyć się może miażdżyca, mogą wystąpić problemy z sercem, które będą prowadzić do zawału. Nienasycone kwasy działają całkowicie odmiennie, ponieważ chronią organizm przed miażdżycą.

Poświęć chwilę i sprawdź tu szkolenia haccp dodatkowe informacje na ten temat – one na pewno Cię zaciekawią, więc nie czekaj za długo:)

Mięso jednocześnie to najbardziej odpowiednie źródło białka (obok mleka i sera). Posiada różne konieczne aminokwasy, takie których organizm sam nie może stworzyć. Są one niezbędne do budowy tkanek. Jest korzystniej przyswajalny niż białko roślinne. O jakości mięsa może świadczyć również to, która firma je wytwarza, na przykład jaki to producent kiełbas, taki jak ten: , o tym też trzeba pamiętać.