Jakie są wady i zalety mocowania luster pomiędzy płytkami ceramicznymi?

przez | 6 lutego 2024
Lustro jest z pewnością jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Jest tak nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale również estetycznych. Jeśli będzie stosownie wybrane i zamontowane, może optycznie powiększyć każdej wielkości łazienkę.
Prawidłowo wybrane lustro mogłoby być doskonałą ozdobą, jednak żeby było bezpieczne dla swoich domowników, należy je poprawnie zamontować.

stykówka - zabawki

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Volkswagen Jetta

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj montuje się je nad zlewem lub ewentualnie także nad wanną. Zasadniczo rzecz ujmując montaż lustra opiera się na tym, aby jego geometryczny środek znajdował się na poziomie głowy.

Jeśli masz chęć dowiedzieć się więcej szczegółów na omawiany w tym artykule wątek, to sprawdź tutaj bez wahania uzupełniające informacje (https://jaspol.pl/oslony-balkonowe/).

Aktualnie w sprzedaży istnieją także modele, które można by przykleić bezpośrednio na powierzchnię płytek lub w przestrzeń, która jest pozostawiona między płytkami. Można także nabyć lustra jako elementy mebli, zatem w takiej sytuacji montaż polegałby oczywiście na np. powieszeniu szafki. Oba te sposoby mają swe wady i zalety, o których należy wiedzieć, kiedy wybieramy konkretne rozwiązanie.

montaż lustra

Autor: Schezar
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszym sposobem montowania jest przymocowanie lustra na glazurze, zatem już po ukończeniu wszystkich prac budowlanych. Jeśli lustro nie ma osobnych ram, można by je również nakleić na płytkach. To rozwiązanie jest bardzo ładne, jednak zmiana lustra w wypadku choćby jego zbicia może wiązać się z przymusem rozkucia również kafelek. Są to jednak chyba wyjątkowe sytuacje, natomiast zyski w formie możliwości wybrania lustra o jakimkolwiek kształcie czy rozmiarze jest bardzo kusząca.

Trzeba wtedy użyć specjalnego kleju montażowego, który można kupić w markecie budowlanym. Trzeba pamiętać, że wokół lustra musi być zostawione miejsce na spoinę. Inaczej mówiąc wnęka powinna być trochę większa niż lustro.