Jakie wybierać światło, żeby było dla nas odpowiednie? O jakiego typu rzeczach należy wiedzieć?

przez | 16 listopada 2023
Piękne wnętrze to nie jedynie meble, jakie długo wybieramy, ściany, które ładnie chcemy wykończyć czy wymuskana podłoga. To również właściwie dopasowane oświetlenie. Odpowiednio umieszczone lampy o dobrze dobranej mocy i barwie światła sprawią, iż każdy z pokoi będzie prezentował się wspaniale. I nieważne czy wybieramy oświetlenie nowoczesne lub też bardziej klasyczne.

nowoczesna lampa kryształowa

Autor: Spot Light
Źródło: Spot Light

Nie jest łatwo dobrać pasujące oświetlenie do stylu naszego mieszkania (). Osoby, jakie przeprowadzają remont w swoim lokum już na wstępie muszą rozplanować umiejscowienie oraz zająć się doprowadzeniem okablowania pod oświetlenie główne, a także do kontaktów, potrzebnych do podłączenia lamp – umieszczonych na stołach oraz podłogowych. Rozplanowanie punktów światła musi być poprzedzone właściwym rozplanowaniem każdego z elementów pomieszczenia. Musimy w związku z tym zastanowić, gdzie będzie potrzeba mocniejszego źródła światła, na przykład w kuchni, czyli tam gdzie przyrządzamy potrawy. Doskonale sprawdzą się w takim miejscu kinkiety, jakie rzucają nie aż tak rozproszone światło. W miejscach, gdzie niemożliwe jest zamontowanie podłogowych czy stołowych lamp, należy ustawić lampki nocne blisko łóżka. Nie możemy jednocześnie zapominać o najmłodszych, czyli lampki powinny zostać tak ustawione, by umożliwić dziecku szybkie zapalenie światła, kiedy się w ciemności czegoś wystraszy. Lampy dobierajmy pod kątem własnego gustu.

nowoczesne oświetlenie

Autor: INTERNITY
Źródło: INTERNITY

Nie podążajmy zawsze za modą. W ten sposób będziemy cieszyć się dobranym przez nas wystrojem dłużej, a nie do momentu pojawienia się nowej mody. Jeżeli więc lubimy nowoczesność, a jest trend, aby kupować rzeczy tradycyjne, to zakupmy lampę, jaka nam się podoba, jak na przykład lampy kryształowe nowoczesne (zobacz więcej). Kiedy planujemy przestrzeń nie możemy ograniczać się tylko do jednego źródła światła. Zależnie od pory dnia, nastroju czy innych działań, mamy przecież różne potrzeby. Gdy odwiedzają nas goście chcemy rozświetlić cały pokój, lecz gdy czytamy książkę nie ma takiej konieczności – wystarczy lampa przy sofie albo fotelu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się większą ilość wiadomości na opisywany temat, kliknij tutaj, to naprawdę świetne omówienie tego zagadnienia.

Natomiast w trakcie romantycznej kolacji z winem najbardziej odpowiednie będzie oświetlenie lamp stołowych z abażurem. W taki sam sposób pomyśleć należy o innych pomieszczeniach, szczególnie o łazience, w której światło ma niebagatelne znaczenie. Dodajmy tam ładne lampy, jak żyrandole łazienkowe ().