Jak mądrze wykorzystać każdy centymetr aby uzyskać trochę więcej przestrzeni w pokoju dziecinnym?

przez | 28 czerwca 2023
Oczywiście każde dziecko w dzieciństwie marzy o tym, aby mieć swój pokój, trochę prywatności i nie dzielić przestrzeni z rodzeństwem (szczególnie młodszym). Niestety, małe mieszkania nie zawsze na to pozwalają, jednak jest wiele metod, jak zaoszczędzić trochę miejsca i wygospodarować więcej wolnej przestrzeni dla dzieci, a czasem nawet z jednego pokoju zrobić dwa małe.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszym sposobem jest piętrowe łóżko Kamil. Nowoczesne konstrukcje nie przypominają tych sprzed kilku lat, gdzie drewniany stelaż i drabinka jeden ciężki element, a materace były bezpośrednio nad sobą. Z obecnie dostępnego asortymentu można zmontować takie połączenie, które pozwoli wkomponować w łóżka jeszcze biurka lub sofy oraz półki. Można zrobić taki zestaw, na którą składają się 2 górne piętrowe łóżka, eliminuje problem ciągłej kłótni o to, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Doły dają pełną swobodę, więc – w zależności od potrzeb – zaplanujmy je patrząc przyszłościowo.

Stelaż jest na tyle masywny, że udźwignie zarówno biurko, jak i regały czy szeroki fotel (zobacz: fotele medyczne) ze stolikiem. Następny trik polega na tym, by zestaw mebli dziecięcych ustawić „plecami” do drugiego zestawu i spróbować przedzielić nimi pokój. W ten sposób zyskujemy dla każdego z dzieci osobny kawałek pokoju. Rodzaj ścianki działowej zrobiony z mebelków jest wygodny, bo w każdym momencie można go przemeblować. Trzeci motyw pomagający zyskać przestrzeń to z nadbudówką i dużą ilością pakownych szuflad. Dobrze jest budować zestawy idąc w górę, a nie na szerokość. I tak maluchy dostają wyłącznie do części półek.

To na tych niskich partiach rozłóżmy zabawki, książki i ubranka, czyli te przedmioty, po które i dzieci, i my będziemy sięgać najczęściej. Na górze możemy schować koce, poszewki na zmianę, ubranka sezonowe (kombinezony na zimę, letnie sukieneczki itp.). Kolejnym sprytnym sposobem oszczędzającym przestrzeń będzie zapakowanie wyżej wymienionych rzeczy do worków próżniowych. Wygoda polega na tym, że jesteśmy w stanie skompresować nieużywane rzeczy i zaoszczędzić miejsce na inne.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym – ostatnim już sposobem – będzie zakup takiego typu siedzisk, w których pustą przestrzeń również można dobrze zagospodarować – otwierana pufa, sofa z pakowną skrzynią na pościel – to zawsze dobre schowki.garstka łatwych sposobów i dobre zagospodarowanie przestrzeni w pokoju przed zakupem mebli naprawdę potrafi przemienić mały pokoik dziecięcy w pomieszczenie, w którym każde z dzieci ma przestrzeń tylko dla siebie.