W które drzwi zapukać – wynajem długoterminowy czy leasing?

przez | 19 stycznia 2023
Wynajem czy leasing? Oto pytanie, które spędza sen z powiek przedsiębiorcom mającym w planach rozwój firmy. Na którą propozycję się zdecydować?

Wypożyczalnie maszyn budowlanych są coraz łatwiej dostępne i posiadają coraz bardziej rozbudowaną i interesującą ofertę. Plusem tego rozwiązania jest mała ilość formalności (najczęściej trzeba przedstawić tylko dokumenty rejestracyjne firmy) oraz dostępność maszyny po podpisaniu umowy. Umowy mogą być zawierane bez żadnych ograniczeń czasowych, (na dowolny okres), a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia ponosi także odpowiedzialność za usterki i naprawy maszyn, pod warunkiem, że, nie wynikają one z winy użytkownika – przedsiębiorcy. Minusem tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie mieć ich w ofercie lub właśnie mogły zostać wypożyczone), jak również koszty.

przebudowa budynku

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to dogodne rozwiązanie dla prac tymczasowych w budownictwie i zrealizowania nagłej potrzeby rozbudowania parku maszynowego. Jego koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, jednak nie zapominajmy, iż po okresie wypożyczenia maszyna wraca do wypożyczalni, zaś pracodawca mimo poniesionych nakładów nie ma możliwości jej wykupu, ani też nie staje się jej właścicielem.

Alternatywą dla wypożyczenia maszyn jest leasing.
Dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się w ostatnim czasie maszyny, a wśród nich najczęściej można spotkać volvo maszyny budowlane i drogowe minikoparka, maszyny przenośne – np. młot pneumatyczny, obrabiarki do metalu czy wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie.
Leasing maszyn budowlanych, ma wiele wymiernych zalet. W przypadku przyznania kredytu kredytobiorca ma prawo pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast opłatę uiszcza firma leasingowa. Dodatnie cechy leasingu daje się zaobserwować także, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zazwyczaj krótsza (zależnie od potrzeb).

Jeżeli chcesz obejrzeć coś faktycznie niesamowitego? Nie ma żadnego kłopotu – spójrz na to (http://www.aquablendpolska.com/produkt/wozek-do-pojenia-cielat-taksowka-mleczna/) a satysfakcja będzie zapewnione.

Oprócz tego w przypadku wynajmu nie przysługuje nam możliwość wykupu maszyny, za to można to zrobić, kiedy przedsiębiorca decyduje się na leasing.