Intrygująca historia win wyrabianych na terenie Polski

przez | 18 lipca 2022
Historia polskiego winnictwa sięga przełomów IX i X wieku, bowiem to właśnie z tego czasu pochodzą winnice odnalezione na terenie Małopolski, szczegółowiej na Wawelu. Najprawdopodobniej na obręby Małopolski winorośl trafiła z południowej Europy.

dobre wino

Autor: Council of Presidents
Źródło: http://www.flickr.com
W XVI wieku produkcją win zajęli się także mieszczanie, jacy prowadzili osobiste winnice. Wino w tamtym okresie zdobyło niezwykle dużą popularność oraz było uważane za kosztowny trunek. Najwięcej winnic z tamtych czasów można było odszukać na Śląsku, a także w województwie Lubuskim w Zielonej Górze, w Lublinie lub w Krakowie. Mało tego winnice znajdowały się też w Krośnie oraz w okolicach Przemyśla. Wino sprowadzane było też spoza granicy, dlatego polskie winnictwo poczęło nieznacznie podupadać, po pewnym czasie do większego schyłku polskich winnic przyczyniły się również wojny.

wino jako prezent ślubny

Autor: p med
Źródło: http://www.flickr.com

Winiarstwo rozpoczęło wracać kilkanaście lat później, podczas gdy to w województwie podkarpackim ustanowiono pierwsze fachowe winnice. Polskie wina zaczęto produkować na jeszcze większą skalę i wina z Polski (zamów czerwone wino z Polski rok 2012 Rondium) kolejny raz zdobyły dużą popularność. W roku 2011 w Polsce było już ponad 500 fachowych winnic. Dziś polskich winnic jest jeszcze więcej, uprawia się też dużo klasycznych form winorośli, takich jak rondo, bianca, regent czy też muscat odessa. Winnice na terenie Polski modyfikują się coraz bardziej żywiołowo, zaś wina z Polski cieszą się popularnością też za granicą. Wina te charakteryzują się fenomenalnym aromatem i bogatym smakiem, możemy dziś wyróżnić niemało typów i odmian win sporządzanych w Polsce, które charakteryzują się najwyższą a także najlepszą jakością. Nim więc sięgniesz po znane zagraniczne wina, warto spróbować najlepszych i najpopularniejszych win polskich, bowiem pewno urzekną Cię one swoim fenomenalnym smakiem.

Sporo renomowanych sklepów zajmuje się dzisiaj sprzedażą polskich win https://www.winnicadwiegranice.pl/galeriabec tego każdy entuzjasta wina bezspornie znajdzie szczególne polskie wina, które okażą się wręcz wspaniałe.