Z jakich powodów należy systematycznie wymieniać olej w silniku, jakie są główne rodzaje używanych olejów.

przez | 2 czerwca 2022
Współczesne silniki samochodowe złożone są z wielu części, których dokładność wykonania i spasowanie są niekiedy na wysokim poziomie. Dzięki temu ogranicza się ilość zużywanego paliwa i zwiększają osiągi, ale równocześnie będzie się wymagać od kierowcy należytego dbania o taką jednostkę. A podstawą jest używanie porządnych, polecanych przez producentów olejów oraz ich regularne zmienianie.

samochód

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com
Tu nie ma miejsca na jakieś zaniedbania, ponieważ użycie kiepskiego oleju lub duże opóźnienia w jego wymianie mogą doprowadzić do zwiększonego zużywania się lub nawet kosztownej awarii. Szczególnie groźny jest za mały poziom oleju w silniku, w takim przypadku poruszające się części nie będą odpowiednio smarowane i w niektórych sytuacjach może to doprowadzić nawet do zatarcia tłoków lub panewek. Z tego też powodu oprócz systematycznych https://www.esoil.pl/k,5,kluberez producenta okresie trzeba jeszcze co pewien okres czasu sprawdzać jego ilość i jeśli będzie taka potrzeba go dolać. Czynność ta nie jest jakaś bardzo skomplikowana, trwa zaledwie parę chwil, a może uchronić od sporych wydatków związanych z remontem jednostki napędowej.

Wymieniając olej na nowy pamiętać należy o tym, aby posiadał on należyte parametry. Obecnie oleje Total sprzedaje się w trzech podstawowych rodzajach, czyli syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Do zaawansowanych silników używa się oleje syntetyczne. Wprawdzie kosztują one najwięcej, ale zapewniają najlepsze właściwości użytkowe. Używane są w nich wysokiej jakości dodatki uszlachetniające, poprawiające jakość oleju i zmniejszające zużywanie się silnika.

Oleje mają różne typy lepkości, które okrehttp://www.esoil.pl/ię w niskich temperaturach, tu należy wybierać takie, które będą spełniać założenia wymagane przez producenta. W mniej skomplikowanych silnikach można stosować oleje mineralne i półsyntetyczne, jest jednak ważna zasada, że jeżeli zmieni się olej z syntetycznego na któryś z tych dwóch wymienionych, to już nie można z m powrotem do niego wracać. Wymieniając olej w samochodzie konieczne trzeba też pamiętać o wymianie filtra, który wychwytuje w silniku wszystkie niepożądane dla jego pracy zanieczyszczenia.