W jaki sposób działa obroża ćwiczebna dla pieska?

przez | 9 lipca 2021
Obróżka ćwiczebna jest w większości wypadków narzędziem elektrycznym (choć zdarzają się też obróżki zapachowe lub ultradźwiękowe). Korekta postępowania czworonoga (karanie pieska) następuje z reguły poprzez wysłanie do elektrycznej obroży dyspozycji podania impulsu elektrostatycznego. Fakt ten budzi wiele niesłusznych sprzeciwów w stosunku do tresury powyższym urządzeniem. Warto zaakcentować, iż nie ma on na celu zadawania bólu psom!

Poprawnie stosowana elektroniczna obroża dla psa nie może sprawiać czworonogowi bólu.

pies z obrożą

Autor: lizasperling
Źródło: http://www.flickr.com

Należy stosować za każdym razem impuls o niższej sile natomiast wpływać na czworonoga jego długością w taki sposób, aby był na tyle odczuwalny dla psa by skutecznie skierować czy skupić jego atencję. Używając urządzenia rodzaju elektroniczna obroża dla psa uznanego wytwórcy moc impulsu jest precyzyjnie ustalona tak, aby impuls był wyłącznie nieprzyjemny dla psa. Z drugiej strony trzeba także mieć na uwadze, żeby nie przesyłać nazbyt długiego bodźca. Impulsy powodują skurcz mięśni co jest nieprzyjemne dla czworonoga. Bardziej niehumanitarne może być szkolenie czworonoga z pomocą kolczatki albo po prostu bijąc go za niepoprawne zachowanie. A to w psisku wzbudza agresję. Pozytywna reakcja psa powinna być natomiast zawsze nagrodzona. Ważną sprawą w tresurze systemami treningowymi jest fakt, że to elektroniczne obroże karcą psy, a nie bezpośrednio my. Tak więc czworonóg nie kojarzy bezpośrednio niemiłej dla siebie kontrakcji obroży z właścicielem, zaś skojarzenie dotyczy konkretnej czynności jaką piesek wykonuje sport-dog.pl/pl/c/Elektroniczne-obroze-treningowe-DOGtrace/76

Musimy mieć na uwadze, iż krzywdę czynimy psu (sobie również), gdy pragniemy prowadzić trening jedynie poprzez nagradzanie.

Pieski są istotami niezwykle bystrymi. Błyskawicznie odgadną, iż starczy tylko robić „siad”, żeby otrzymać jakiś smakołyk. Ale nie zrozumieją jednego: z jakiej przyczyny mają to uczynić. Takowa tresura zwierzaka jest chwilowa i mało skuteczna. Jednakże kiedy prowadzimy tresurę psa z nagrodami oraz karami, piesek rozumie, iż nie ma zachowań pośrednich, że albo zachowuje się dobrze, albo nieodpowiednio i zostanie za to skarcony. Aby komendy były rozumiane przez nasze pieski, muszą być formułowane takim samym brzmieniem, a to nie jest takie łatwe (kliknij). Stosując obrożę elektroniczną wspieramy się impulsem o identycznym natężeniu.