Jeżeli lubisz wino, dowiedz się, czy nasz kraj może cię zaskoczyć w tej kwestii

przez | 18 lipca 2022
Kiedy ktoś wspomina o winie, odruchowo myślimy: Francja, Portugalia, Australia, Argentyna. Gdy ktoś mówi o winnicach, momentalnie myślimy Toskania. A co z Polską? Czy na naszych obszarach też można wyprodukować dobre wino? Czy polska produkcja sprowadza się tylko do domowych miniplantacji?

kieliszki

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl

Polacy od lat sadzili winorośla. I od lat wytwarzali wino. Na ogół było to jednak łączone z domowymi ogrodami. Prawdziwi smakosze wina, wiedzą jednak dobrze, że polskie winnice istnieją i mają się doskonale (choć za ogromną grandę polscy plantatorzy uważają nieprzyjazne ustawodawstwo, które sprawiło, że oficjalnie jedynie kilka, kilkanaście osób butelkuje wino (zobacz: wino nebbiolo ) z akcyzą).

Najwięcej jest ich na terenie Mazowsza, podkarpackim i w tak zwanym regionie przełomu Wisły. Parę jest w okolicy Zielonej Góry i na ziemiach Dolnego Śląska. Wszyscy to pasjonaci. I choć nasz kraj nie rozpuszcza pogodą (zmienne warunki), producenci niezmiennie stoją przy swoim – pragną robić pod każdym względem najlepsze wino. Zobacz szczegóły: polskie winnice (świetna strona) – winnica 2 granice.

W Polsce organizuje się kilka festiwali wina, na których goście mają szansę poznać przeróżne smaki tego wykwintnego alkoholu. Wina świeże, słodkie, lub z nutką goryczy, a także wina musujące – wybór okazuje się ogromny. Na takich imprezach wystawiają się zarówno spore polskie winnice, jak i regionalni mali producenci. A ilu w naszym kraju jest amatorów? Trudno orzec. Należy jednak dostrzec tendencję naszych rodaków do robienia wina w pojedynkę. Przydomowy ogród i kilka butli w piwnicy – to kadr widziany dosyć często.

piękne dębowe beczki

Autor: Angela Llop
Źródło: http://www.flickr.com

Polskie wino staje się coraz popularniejsze. Jest dostarczane przez e-sklepy, aleteż ich stacjonarne odpowiedniki. Pojawia się w restauracjach i wspecyficznych klubach winiarskich. Nie jest jednakże tak bardzo dostępne, jak często spotykane wina z Gruzji, czy Włoch. Koneserzy i wytwórcy wierzą, iż to się zmieni. A polskie winnice zapraszają. Miast nieustannie marzyć o wyjeździe do Toskanii i zanurzenia się w połacie winorośli, zerknijcie na rodzime obszary. Przekonajcie się, iż piękno tych roślin jest na wyciągnięcie ręki. A alkohol tworzony z owoców hipnotyzuje smakiem i zapachem.