Wyroby z minerałów szlachetnych

przez | 18 czerwca 2023
Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i doceniane na całym świecie od wielu stuleci. Z początku ich wartość widziano jedynie w kwestiach estetycznych, czyli kształcie kryształów i połysku. Wymienione aspekty również zadecydowały o tym, że z kamieni szlachetnych zaczęto tworzyć elementy dekoracyjne. Kamienie te jednak to nie tylko uroda i połysk, ale także wiele przydatnych właściwości.

O pozytywnym działaniu kamieni na zdrowie człowieka mówi duża liczba historii, gdzie konkretnemu kamieniowi przypisuje się inny rezultat. Cenne kamienie charakteryzują się zróżnicowaną twardością. Te o najwyższym poziomie twardości są niezwykle potrzebne w przemyśle. Najtwardszy minerał dostępny na Ziemi czyli szmaragdy stosowany jest do produkcji takich części jak ostrza pił i wiertła do twardych materiałów. Z kolei minerał o najniższym poziomie twardości czyli talk ma zastosowanie w chemii gospodarczej i środkach kosmetycznych.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamieni szlachetnych w największym stopniu wyrabia się rozmaite ozdoby. Dobre są do tego zarówno minerały najcenniejsze takie jak diament, jak również kamienie półszlachetne jak cytryn. Cytryn zresztą w biżuterii prezentuje się bardzo elegancko z uwagi na atrakcyjny kształt kryształów i ich żółto-złoty odcień. Oferowanych jest bardzo wiele rodzajów biżuterii z minerałów. Charakterystyczne jest to, że kamienie najczęściej są oprawiane w srebro, rzadziej w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria srebrna z kamieniami w formie pierścionków, kolii, kolczyków i innych.

Przypadł Ci do gustu nasz tekst? Zatem czytaj to pieczątki kraków, co chcesz na następnej stronie, którą z radością dla Ciebie opracowaliśmy.

Oprócz tego można kupić elementy nie tak eleganckie, a przy tym mniej kosztowne, w formie przykładowo wisiorka z pojedynczym kamieniem na rzemyku. Ozdoby tego typu są najczęściej wybierane przez dzieci – więcej bonusów.

Pozostałe wyroby
Minerały takie jak na przykład agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na rozmaite elementy użytkowe. W wielu miejscach do nabycia są agatowe przyciski do papieru w najróżniejszych formach, świeczniki czy figurki. Ponadto bardzo dobrym pomysłem na podarunek może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur również wykonanych z tego kamienia. Niektóre kamienie takie jak większa cześć kwarców są podatne na zmienny formy, innez kolei jak między innymi malachit czy cyrkon bardziej nadają się do wytwarzania prostej biżuterii.