W jaki sposób przeważnie następuje rozliczenie rozmaitych mediów w naszych mieszkaniach i domach.

przez | 29 czerwca 2023
Mieszkając w domu czy mieszkaniu będzie się miało przyłączone określone media. Na pewno będzie trzeba opłacać wodę i prąd, bez tych dwóch rzeczy praktycznie nie da się w normalny sposób żyć.

dom drewniany

Autor: Monier
Źródło: Monier
W wielu budynkach będzie również dostępna instalacja gazowa, jeśli będzie ona wykorzystywana, to do opłacenia będzie jeszcze jeden rachunek. Trzeba też pomyśleć o ogrzewaniu, w naszym klimacie zimy są na tyle zimne, że bez niego również się nie obejdzie. Posiadacze prywatnych domów muszą samodzielnie o nie zadbać, przeważnie będzie to instalacja centralnego ogrzewania. Z kolei mieszkańcy budynków wielorodzinnych korzystają z ogólnej instalacji, płacąc albo ryczałtowo zależnie od wielkości mieszkania, lub proporcjonalnie do zużywanej energii. W tej drugiej sytuacji w poszczególnych mieszkaniach instalować się będzie podzielniki kosztów ogrzewania B-Meters i w oparciu o nie później wyznaczyć opłaty.
fototapeta - krajobraz

Autor: Tom Hannigan
Źródło: http://www.flickr.com
Modele rozliczania mediów są bardzo różne, w zależności od tego, kto je dostarcza. Całkiem niedawno jeszcze odczyty były robione raz na pół roku albo rok, i w oparciu o poprzedni okres rozliczeniowy opłacało się zaliczki na kolejne. Minusem takiego sposobu było to, że należało pilnować samych odczytów, a w przypadku nieobecności dostarczyć samemu wskazania urządzeń pomiarowych.

W ostatnich latach coraz częściej się montuje wodomierze (zobacz też: wodomierze) odczyt radiowy, B-Meters dzięki tej technologii nie będzie konieczności siedzenia w domu podczas wizyty jednego z PRacowników danej firmy. Wystarczy że podejdzie on w pobliże licznika i za pomocą odpowiedniego odbiornika sprawdzi jego stan.