Czy współcześnie panie domu sporządzają świąteczne posiłki w ten sam sposób jak ich prababcie?

przez | 29 czerwca 2023
Współczesna kuchnia szykownej gospodyni zaczyna coraz bardziej przypominać medyczne laboratorium. A to za sprawą licznych akcesoriów kuchennych, które w bijących po oczach brawach i designerskich kształtach wyglądają jak laboratoryjne przyrządy. Weźmy pod uwagę chociażby takie pojemniki na oliwę. Są one wyprodukowane nierzadko z kolorowego szkła lub z tworzywa sztucznego.Tego typu przykładów można byłoby mnożyć bez liku, ale jeden fakt pozostaje niekwestionowany – gospodyni inaczej przygotowuje świąteczną kolację niż jej babcia, a nawet matka. To bardzo interesujące zagadnienie omówimy na przykładzie bożonarodzeniowych wypieków.

www.garneczki.pl

Autor: park sumi
Źródło: http://www.flickr.com
Ciasta świąteczne wymagają dużego zaangażowania ze strony kucharza, ale i nieprzeciętnej wyobraźni. Nawet jeśli piecze się tradycyjne makowce, to warto udekorować je w oryginalny sposób. Dzisiejszy asortyment akcesoriów kuchennych jest naprawdę zapierający dech w piersiach. Można zakupić formy do ciast w kształcie gwiazdek albo dekoracyjny komplet części, dzięki któremu można wyczarować oczarowujące gości typowo świąteczne ozdoby. Zanim jeszcze przystąpimy do ozdabiania naszego cukierniczego dzieła, które jest jednocześnie naprawdę pyszne, to wpierw pójdziemy na sprawunki.

Kiedy już wszystkie konieczne produkty zostaną położone na kuchennym blacie, wówczas gospodyni wyciąga z najbardziej ponurego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze prababcie używały przede wszystkim akcesoria wykonane z drewna bukowego. A obecnie wnuczki rzeczonych babć rozwałkowują wigilijny placek wykorzystując całkiem inne narzędzia, a wśród nich pierwsze miejsce zajmuje stolnica silikonowa – maty do robienia ciasta. Oprócz wymienionego, posiada ona w kuchni także inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deseczkę do krojenia bądź podstawkę pod dopiero co zdjęte z ognia garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina serwetkę i z tą tradycyjną wersją stolnicy ma naprawdę niewiele wspólnego, przynajmniej spoglądając od tej czysto wizualnej strony. Wyćwiczona ręka gospodyni potrafi jednak zagnieść na niej ciasto (zobacz sweet home powstańców śląskich) na najlepszy świąteczny placek pod słońcem, tylko być może te nieco starsze panie mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do tego bardziej współczesnego sprzętu.

Podobnie sprawa się ma w przypadku pozostałych akcesoriów do noworocznych wypieków. Na przykład taki wałek do ciasta (

wałek do ciasta

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

) także może być wyprodukowany z silikonu, co znacznie ułatwi gospodyni przygotowanie szarlotki. Do silikonowej powierzchni lepkie ciasto nie będzie się przecież lepić. Jak pokazano, chociaż asortyment kuchennych przyborów rozrósł się bardzo, to wciąż można korzystać ze zweryfikowanych przepisów i zachwycić gości pysznym ciastem.