Opakowania w przemyśle spożywczym – wygoda oraz bezpieczeństwo

przez | 14 marca 2023
Opakowania pełnią wiele funkcji. Zwracają uwagę klientów, zachęcają do kupna, ale przede wszystkim pełnią jedną, najważniejszą funkcję: ochronną. Wówczas nie tyle liczy się ich wygląd, ale odpowiednie zabezpieczenie towaru. A każdy towar wymaga innego potraktowania.

Jednymi z najstarszych rodzajów opakowań są opakowania z tektury. Ich plusem są stabilne ścianki, kształt który umożliwia precyzyjne frezowanie precyzyjne wykorzystanie przestrzeni magazynowych a także sposobność pakowania mechanicznego. Jest to również produkt, który przepuszcza powietrze. Opakowania z kartonu mają także szerokie możliwości zadruku, przez co dany towar może wyróżniać się na tle innych – oferta. Zaletą produktu jest również niewysoka cena, nie zaskakuje więc, że spotyka się z tak dużym powodzeniem. Przedsiębiorstwa produkcyjne, cukiernie, pizzerie, firmy farmaceutyczne oraz kosmetyczne to najczęstszy odbiorcy firm zajmujących się produkcją opakowań tekturowych.

opakowania

Mimo wszystkich dobrych stron, opakowania na bazie tektury wykorzystywane są rzadziej od opakowań z tworzyw sztucznych. Przyczyną tego zjawiska nie jest przypadek, a trwałość i niska masa, dzięki której można je łatwiej transportować. Poza tym, takie pojemniki spożywcze nadają się do bezpiecznego przechowywania produktów żywnościowych. Dlatego też zastosowanie znajdują szczególnie w branży spożywczej. Plastikowe pojemniki spożywcze charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na przenikanie drobnoustrojów.

Umożliwiają łatwą identyfikację przez konsumenta, czyli informację, o jego składzie czy pochodzeniu. Spełniają również funkcje reklamowe i promocyjne. Producent opakowań z tworzyw sztucznych, dbają przy tym o funkcję ekologiczną opakowań, czyniąc odpady opakowaniowe łatwymi do wycofania z rynku i utylizacji -> zobacz więcej). Poddane recyklingowi mogą służyć do produkcji nowych wyrobów.
Opakowania z tworzyw sztucznych są także tanie, dlatego ich stosowanie może w dużym stopniu pomóc w obniżeniu kosztów produkcji. Są po prostu wszechobecne, z całą pewnością znajdziemy je w każdym domu.