Kieliszki do win, koniaku, nalewek to istotna część ekwipunku domu

przez | 10 marca 2023
W jakim kieliszku serwować wino czerwone, a w jakim białe ? Po czym poznać kieliszek do koniaku i likieru? Sprawdź, czy wiesz, w którym szkle serwować rozmaite alkohole. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni odpowiednią oprawę nie tylko podczas spotkania przy drinku z przyjaciółmi, ale też podczas kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak „szata ozdabia człowieka”, tak szkło wino bądź nalewkę. Dekoracyjne kieliszki, oprawione w ornamenty zrobione z brązu pokrytego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, szkła do win z motywem winorośli, lub szkła do szampana ze stylizowanymi serduszkami, uprzyjemnią kolację z kompanami czy nastrojowy wieczór przy kominku. Degustatorzy wina wiedzą, iż wino czerwone, białe oraz szampan pija się w różnych kieliszkach. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od tzw. bukietu win, który wydobywa kieliszek w stosownym kształcie.

Wino czerwone potrzebuje dużych, szerokich kieliszków, ażeby stykało się z atmosferą na jak najogromniejszej powierzchni. To wydobywa aromat wina. Białe wino wymaga mniejszego kieliszka, o wąskim kielichu by bardziej „streścić” aromat. Szkła do win muszą być stworzone z przezroczystego szkła, tak aby odcień trunku był dostrzegalny. Szkło winno być cienkie, ażeby można było ogrzać wino ciepłymi dłońmi, dla wydobycia pełni zapachu. Nóżka musi być dostatecznie długa żeby móc za nią złapać, gdy wino jest dostatecznie ciepłe oraz jego dalsze podgrzewanie jest niewskazane. Rozmiar szkła musi być na tyle duży by zapewnić zakręcenie winem w celu wydobycia pełni woni. Warto przypomnieć, iż szkła napełnia się winem do 1/3 kubatury.

Szkła do wina białego. Doskonały kieliszek do wina białego posiada wysoką nóżkę i jest cienki. Czasza posiada kształt tulipana z łagodnie rozchylającymi się krawędziami. Jest mniejszy aniżeli szkło do czerwonego wina ponieważ białe wino nie potrzebuje na swej nawierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Białe wino – zobacz wina różowe słodkie ma łagodny aromat, który mógłby „zgubić się” w większym kielichu. Nowa oferta: kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Szkła do szampana. Kieliszek smukły, zmniejszający się ku górze. Taki kształt pozwala zobaczyć musowanie i sprawia, iż bąbelki nie uciekają zbyt prędko. Kieliszki takie można zakupić też w sklepie on-line. W tymże celu trzeba wpisać w wyszukiwarkę hasło: kieliszki do koniaku bądź kieliszki do nalewki Krosno. Pełna oferta znajduje się tu: kieliszki do nalewki krosno.