Kilka wskazówek i porad przy projektowaniu i urządzaniu kuchni, żeby była wygodna i funkcjonalna.

przez | 22 lutego 2023
Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w chyba każdym domu. Wprawdzie jej główną rolą będzie przygotowywanie posiłków, lecz w rzeczywistości jest również miejscem codziennych spotkań rodzinnych. To właśnie przy kuchennym stole w większości domów jada się posiłki, ale także rozmawia o istotnych rzeczach i podejmuje różne decyzje. Jest również miejscem drogim w umeblowaniu i wykończeniu, na przykład ze względu na konieczne urządzenia, które warto żeby w niej były, czyli przynajmniej elektryczna lub gazowa kuchenka i chłodziarka, ale także mikrofalówka i zmywarka.

Ich koszt to nawet parę tysięcy złotych, zwłaszcza jeżeli będzie się chciało wybrać modele dobre jakościowo, jakie posłużą przez kolejne wiele lat. Ale największym wydatkiem w większości kuchni będą meble, przeważnie ich zakup jest też największym wyzwaniem. Ogromna liczba frontów i meblowych płyt daje bardzo duże możliwości komponowania pod względem wizualnym, a dochodzą przecież jeszcze do tego różne wersje funkcjonalne szafek.

stół

Autor: Tikkurilla
Źródło: Tikkurilla

Wydawać się może, że po zakupieniu kompletu mebli i sprzętu kuchennego będzie koniec wydawania, lecz niestety tak nie będzie. Aby kuchnia rzeczywiście dobrze mogła spełniać swoje zadanie, musi jeszcze być odpowiednio wyposażona w sporą liczbę rozmaitych drobiazgów – komplety sztućców. Do przechowywania chleba i bułek na pewno się przydadzą pojemniki kosze cargo na pieczywo, szklanki powiesić będzie można na stylowym stojaku, a z kolei noże bardzo dobrze będą się prezentować w stalowym albo drewnianym bloku.

Drobiazgów tego typu do zakupu jest naprawdę dużo, a i ich koszt jest całkiem pokaźny. Przykładowo komplety sztućców, garnków i zastawy stołowej to również koszt nawet paru tysięcy złotych, a tak naprawdę trudno jest normalnie funkcjonować bez tych wszystkich rzeczy. Można rzecz jasna pewne rzeczy zakupić na raty, na początek zebrać jedynie to, co będzie potrzebne, ale i tak w pewnej chwili trzeba będzie uzupełnić to wszystko – dobierz dodatki do domu. I dopiero wtedy można będzie powiedzieć, że czyjaś kuchnia spełnia wszystkie wymagania i naprawdę wygodnie się z niej korzysta.