Jakie maszyny znajdują się pracowni stolarza

przez | 16 lutego 2023

Stolarz, stolarka to gałęzie które są znane od 1489 roku. Stolarz to osoba robiąca meble z drewna oraz wyposażenie do korzystania na co dzień.

Wyposażenie mieszkań wiązało się z rozwojem miast i przybywania do nich mieszkańców. Stolarz (szafy na wymiar wrocław) wykonywał meble na indywidualne potrzeby każdego konsumenta. Dzisiaj ich tworzeniem zajmują się ogromne zakłady stolarskie, które masowo tworzą szafy, komody, szafki lub też półki, które następnie idą do ogromnych sieci meblowych.

Jednak to nie znaczy, że wśród tych powtarzalnych materiałów nie można już posiadać nic oryginalnego. Można, bowiem są jeszcze pojedyncze zakłady stolarskie, które na zlecenie i potrzebę klienta wykonają meble specjalnie na zamówienie. Można także założyć taki zakład na własną rękę, pod warunkiem, że ma się jakiekolwiek o tym pojęcie.

walec

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Jednak, jak to mówią wszystkiego się można dowiedzieć. Dlatego też dla początkujących oraz zainteresowanych tą dziedziną, prezentujemy pojęcia kilku urządzeń, które wbrew pozorom są stricte związane z tym fachem.
Maszyny do drewna, to szereg urządzeń które biorą udział w obróbce materiałów drewnianych i tak posiadamy np. szlifierki szeroko taśmowe, prasy fornirowania, piły oraz obrzynarki do desek. Każda z tych urządzeń to bardzo ogromna inwestycja i warto też sprawdzić najlepsze firmy.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Piła formatowa, to narzędzie służące do cięcia grubych partii drewna. Jest wyposażona w wózek boczny oraz podcinak. Jest to dodatkowa mniejsza piła, która wykonuje przeciwrzaz zapobiegający strzępieniu krawędzi płyty, przez główne ostrze. W mniejszych zakładach stolarskich służy do przerzynania drewna w różnych kierunkach. Oprócz piły formatowej, jest jeszcze mnóstwo innych rodzajów, których można używać do cięcia drewna.
Okleiniarka, to urządzenie przeznaczona do oklejania przede wszystkim wąskich blatów, zarówno prostych, jak i krzywoliniowych, fragmentów meblarskich.
W zakładach stolarskich używa się również maszyn do obrabiania metalowych struktur.

Są to przede wszystkim tokarki, frazerki oraz prasy, które służą do przecinania i modelowania metalowych elementów znajdujących się w meblach. Maszyny do metalu, są używane przede wszystkim w branży, która zajmuje się specjalistycznie obróbką i przetwarzaniem metalowych powierzchnii.

O aktualnych markach maszyn do obróbki drewna lub metalu, można poczytać w Internecie. Specjaliści, którzy na co dzień wykorzystują je w swoim przemyśle, również mogą stanowić źródło poszukiwanych informacji.