Co nabyć na wyjeździe na południe kraju? Koncepcje na regionalne pamiątki. Czym szczyci się południowa część Polski?

przez | 15 lutego 2023
Podróżując na południe jesteśmy w stanie zetknąć się z regionalną kulturą. Rejony Zakopane słyną z wielu rzeczy, które można napotkać jedynie w tamtych rejonach. Niestety, sporo z nich ma także swoje kiepskie falsyfikaty na terenie całego kraju.

Jedną z tego typu rzeczy jest wypas owiec. W wielu rejonach południowej Polski jesteśmy w stanie spotkać się z pasterzami, którzy dbają o własny inwentarz wyprowadzając go na hale. Tak też na tamtych terenach jednym z biznesów, które często się otwierają jest skup wełny owczej – przenieś się tutaj. Dla dużej liczby osób jest to świetny sposób na zarobienie pieniędzy. Hodowcy dzięki temu nie zamartwiają się rynkiem sprzedaży dla wyprodukowanego dobra, a Ci, którzy produkują ocieplacze wełniane i inne podobne towary lokalne mają pewny przez cały rok dostęp do materiałów produkcyjnych. Sporo osób na terenach turystycznych utrzymuje się dokładnie ze sprzedaży podobnych produktów w sezonach około turystycznych. Rzecz jasna, towary takie można nabyć w całej Polsce. Pamiętajmy jednak, że tylko w okolicy, w której hoduje się owce, możemy kupić oryginalne ocieplacze wełniane można zobaczyć tutaj czy kierpce.
ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Jest także kolejny towar, który popularny jest globalnie, a swoje pochodzenie ma na południu kraju. Podobnie jak wiele razy natrafimy na skup (Zobacz więcej: skup monet Wrocław) wełny owczej, tak popularne są miejsca, gdzie robi się oscypki, czyli lokalny ser z mleka owcy. Bywa on frykasem w całym kraju, głównie przygotowany na grillu, a dla bardziej wykwintnych podniebień również podawany z sosem żurawinowym.

Jest to całkiem popularna przystawka głównie w karczmach stylizowanych na góralskie. Ser owy można również dostać w innych rejonach kraju, jednak pamiętajmy, iż często musiał on przebyć długą drogę, a nie za każdym razem bywa przechowywany w odpowiednich warunkach.