Do jakich celów stosowane są spektrofotometry?

przez | 15 grudnia 2022
Nowoczesne laboratoria wyposażone są we wszelkiego typu sprzęty, dzięki którym możemy wykonywać badania oraz realizować wymagane działania. Jednym z takich urządzeń jest spektrofotometr. Do czego służy i jakie są jego typowe atrybuty? Zacznijmy od tego, że spektrofotometry mogą być wykorzystywane w każdym laboratorium, w jakim przeprowadzane są prace badawczo-analityczne. Nie musi być to wyłącznie laboratorium chemiczne, może być to również laboratorium biologiczno-biotechnologiczne czy przemysłowe albo diagnostyczne.

laboratorium

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Ich głównym zadaniem jest oznaczanie jakościowe i ilościowe, do czego wykorzystuje się oznaczenia kolorymetryczne. Badana próbka weryfikowana jest m.in. pod kątem gęstości optycznej czy barwy danej substancji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka jest w niej zawartość związków chemicznych lub przeprowadzić inne badania, na przykład na kinetykę reakcji chemicznych.

Fascynują Cię dane na prezentowany temat? To bardzo dobrze, ponieważ mamy polecany serwis internetowy (souniq.pl/), który ma jedynie informacje, których aktualnie wymagasz.

W teraźniejszych czasach spektrofotometry to bezsprzecznie zaawansowane sprzęty, które umożliwiają znacznie zredukować ilość badanego materiału – katalog produktów.

Oznacza to, że próbka może być bardzo niewielka, a mimo to możliwe jest zrealizowanie na niej koniecznych badań. Walorem tych sprzętów jest również sposobność pomiarów w oparciu o większą ilość próbek, przy zastosowaniu jak najkrótszego czasu. Nie można też zapominać o ewentualności obróbki danych pomiarowych

laboratorium

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

tak samo z panelu sterowania będącego częścią sprzętu, jak i z komputerów, w jakich zainstalowano specjalne programy. Razem ze spektrofotometrami dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria, jakie z nimi współpracują, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie przeprowadzanie badań. Są to między innymi mikropłytki, jakie mają umożliwić odczyt próbek w mikroobjętościach, o których napisano wcześniej.

Osoby, jakie chciałyby zamówić sprzęt laboratoryjny, muszą rozejrzeć się za ofertą w specjalistycznych sklepach, również w sklepach internetowych – donserv.pl/. Internet daje sporą przewagę, gdyż umożliwia zainteresowanym zapoznać się z dostępnym asortymentem, skontrolować szczegółowe informacje odnoszące się do każdego produktu oraz porównać ceny, jakie za określony sprzęt oferują pozostali producenci. Warto jest prześledzić kilka propozycji, by znaleźć znakomitej klasy spektrofotometry w atrakcyjnych cenach oraz móc wykorzystać je zgodnie z zastosowaniem.