Jaką windę należy wybrać do stosunkowo niskich budynków?

przez | 10 marca 2022
Używane aktualnie windy są w dużym stopniu automatyczne, co bardzo podwyższa komfort ich eksploatacji. Spomiędzy bardzo bogatej oferty rynkowej mamy do wyboru windy o napędzie elektrycznym lub hydraulicznym.

Winda elektryczna napędzana jest silnikiem elektrycznym, zaś winda hydrauliczna napędzana jest zbliżonym silnikiem, ale umieszczonym razem z pompą w agregacie wypełnionym olejem. Przepływ oleju steruje działaniem agregatu hydraulicznego. Najnowsze windy nie mają maszynowni, zatem tzw. dźwigu MRL. Są bardziej bezpieczne. Mogą zajmować również trochę mniej miejsca i są w większym stopniu ekonomiczne w eksploatacji. Gwarantują także o wiele wyższy poziom skuteczności pracy, a także zapewniają bardzo duży komfort jazdy. Montaż takiej windy jest znacznie szybszy. Innowacja opiera się na wykorzystaniu wykonanych ze stali pasów pokrytych wytrzymałym poliuretanem. Zastępują one wykorzystywane powszechnie liny stalowe. Pasy są w większym stopniu wytrzymałe.
Pasta do zębów

Autor: Christopher Alpizar Gaviria
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takiemu rozwiązaniu można by użyć mniejsze silniki oraz innowacyjne elektroniczne regulatory ich częstotliwości. Tego typu napęd jest również o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. W odróżnieniu od tradycyjnych napędów hydraulicznych, nie wymaga smarowania – nie ma zatem niebezpieczeństwa, czy olej, czy też smar w pewien sposób przedostaną się do szybu lub na kondygnację. Winda z napędem hydraulicznym jest wprawdzie trochę mniej kosztowna, jednak wolniejsza oraz dłużej się na nie oczekuje (olej tłoczony jest w podnośniku, jest zimny oraz zanim się rozgrzeje, to mija trochę czasu). Przeskok na kolejny człon sprawia szarpnięcia.

Interesujące informacje na omawiany temat poczytaj tutaj (https://studioartline.com.pl/kasetony-podswietlane/) pod tym linkiem. Jest tam dużo ciekawych danych, które okażą się niesamowicie wciągające.

Jednak dla utrzymania bezproblemowej temperatury oleju, w jego zbiorniku można by zamontować grzałki. W domu pięciokondygnacyjnym nie opłaca się montować windy elektrycznej bez maszynowni.

Jej stosowanie jest bardzo kosztowne, a cena jest niestety nawet trochę wyższa od ceny windy hydraulicznej. Zastosowanie tej drugiej nie kalkuluje się z kolei w budynkach, które są wyższe oraz mają przykładowo 7 kondygnacji.