Co to jest superwizja i jakie powinna ona nieść korzyści?

przez | 20 listopada 2023
Prowadzenie sesji z terapeutą żąda posiadania znacznej wiedzy oraz doświadczenia. Młodsi stażem psychoterapeuci mają okazję odbycia swoistych lekcji z w większym stopniu doświadczonym zawodowo „kolegą po fachu”.
Tego typu superwizja ma za zadanie nie jedynie wzbogacić wiedzę superwizanta (czyli psychologa, który zgłasza się po poradę) poprzez prawidłowe zrozumienie oraz poprowadzenie procesu psychoterapii.

superwizja

Źródło: www.morguefile.com
Całość ma finalnie poprawić jakość udzielanych przez psychoterapeutę usług. Nie należy tracić z pamięci, że najbardziej istotne jest dobro pacjenta, przy czym drugim motywem, dla którego wykonywana jest superwizja jest rozwój zawodowy superwizanta. Głównym powodem, dla którego przeprowadza się tego typu proces, jest wygenerowanie przestrzeni do wysnuwania przemyśleń przez superwizanta, żeby mógł przyjrzeć się swoim działaniom i podejmowanym przez swoją osobę krokom. W tej bezpiecznej aurze może on ponownie sprawdzić swoje terapeutyczne realizacje z pacjentami. Istotny jest fakt, że superwizor nie udziela żadnych wskazówek, lecz jest otwarty na kontrolę zgłaszanych kwestii.

Pragniemy namówić Cię do obejrzenia naszego szczegółowego artykułu. Naciśnij łącze tu… (https://fourbag.pl/pl/c/Torby-Papierowe-Brazowe/16) i przenieś się do kolejnej witryny.

Nie udziela jednak nieskomplikowanych rozwiązań i nie rozwiązuje bezpośrednio problemów zgłaszanych przez superwizanta.

montaż

Autor: Krzysztof Brożyna
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją różne formy przeprowadzania superwizji, a dobór takiej, jaka będzie zastosowana w danej sytuacji zależy od superwizora i od tego, jak on rozumie problemy, które zostały podniesione przez psychoterapeutę. Może być to forma osobista albo grupowa. Superwizja ma dopomóc psychoterapeucie w eksplorowaniu pojęć związanych z jego pracą.

Omawiane są także trudności czy też kłopoty, które mają stanowisko w czasie pracy z pacjentami. Z pomocą superwizji można by dowiedzieć się na temat swojej osoby mnóstwa rzeczy. Poznawanie siebie pozwala na lepsze zrozumienie pacjentów.