Czemu oświetlenie jest tak ważne? Jak dopasować światło do konkretnych miejsc?

przez | 20 sierpnia 2023
Sztuczne oświetlenie jest niesamowicie ważne, szczególnie podczas długich, zimowych wieczorów. Dekoracyjne lampki stołowe będą niezbędne do budowania romantycznego nastroju, biurowe potrzebne, żeby pracować i czytać książki, zaś ogólne do normalne aktywności. Badacze sprawdzili, że człowiek spędza aż około 2000 godzin rocznie w pomieszczeniach, gdzie używane jest światło sztuczne. Projektanci wnętrz muszą się więc sporo natrudzić, żeby wykreować prawdziwie wyjątkowy klimat w różnych pomieszczeniach.

kinkiet dla dzieci

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Aż ciężko uwierzyć, lecz kiedyś światło powodowało lęk oraz pożądanie, dziś światło nie jest niczym osobliwym, natomiast niezmiennym jest fakt, że jeśli chcielibyśmy ładnie zaaranżować pomieszczenia w naszym domu powinniśmy korzystać z tych najlepszych wzorców, jak Reccagni Angelo (). We współczesnych domach światło pełni tak naprawdę dwie role – użytkowe jak również dekoracyjne. Przyjemny klimat mogą osiągnąć klasyczne lampy sufitowe, ale również nowoczesne oświetlenie LED. Bardzo często natomiast myśląc o oświetleniu sztucznym, zapominamy o świetle naturalnym, a ono właśnie daje wyjątkową barwę. Światło tak na prawdę można podzielić na dwa rodzaje. Jednym z nich jest oświetlenie ogólne. Jest w stanie całkiem oświetlić całe pomieszczenie, stanowi tło dla innych źródeł światła. Takie oświetlenie często dają zawieszone żyrandole, plafony jak również inne oświetlenie sufitowe. Całkiem ciekawą i coraz bardziej interesującą alternatywą są halogeny i oświetlenie LED. By je natomiast zaliczyć do oświetlenia ogólnego powinny być równo ułożone na suficie. Kolejny rodzaj to oświetlenie strefowe.

oświetlenie podszafkowe

Autor: Candy Polska Sp. z o.o
Źródło: Candy Polska Sp. z o.o

Tego typu światło punktowo oświetla dany obszar pomieszczenia, a mogą nią być lampy stojące, biurowe czy kinkiet dla dzieci (). Jasne światło jest bardzo sprzyjające w czasie wykonywania przeróżnych obowiązków, jak pracowania, zaś zaciemnione sprzyja relaksowi. Oświetlenie strefowe umożliwi w doskonały sposób wyeksponować co ważniejsze dekoracje, jak obraz, rzeźba albo rodzinna pamiątka. W tego typu sytuacji sprawdzają się głównie pojedyncze lampki halogenowe. Strefowe oświetlenie elektryczne jest jakąś opcją dla wysłużonych świec oraz latarenek.

Zainteresował Cię prezentowany materiał? Jeżeli tak, to wejdź na ten link – to niezwykle wiarygodna witryna (https://www.metalfach.com.pl/produkty/osprzet-do-ladowaczy-czolowych/widly-do-bel/), która również okaże się dla Ciebie wartościowa.

By jednak takie światło mogło rozbłysnąć trzeba odpowiedniej liczby gniazdek, do których możemy je podłączyć, jak gniazdko podszafkowe ().