Kupujemy zimowe buty – czym się kierować?

przez | 7 lipca 2023
Wielkimi krokami nadchodzą zimowe miesiące – czas mrozóworaz opadów śniegu. Jeszcze przed gwałtownymi spadkami temperatur warto zadbać o porządną kurtkę oraz obuwie. Kozaki na zimę dobrze ochronią nasze nogi przed zimnem. Na co zwracać uwagę, dokonując ich zakupu?

Niezależnie od tego, czy interesują nas kozaki muszkieterki czy tradycyjne trapery, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z którego buty zostały wykonane. W zimowe miesiące z całą pewnością nie sprawdzi się delikatny oraz przemakający materiał – wystarczy bowiem mała ilość śniegu, by bytu stały się mokre. A w takich nasze stopy z pewnością nie pozostaną ciepłe. Elegancka skóra cielęca na polską tradycyjną zimę także nie jest najlepsza.

Chociaż kozaki muszkieterki zniosą ją, jeżeli będzie suchai niezbyt zimna – czytaj więcej. Kozaki na zimę muszą być ocieplone wewnątrz. Im solidniejsze będzie ocieplenie, tym rzecz jasna lepiej. Trzeba wystrzegać się kupna butów, które wewnątrz nie mają przynajmniej cienkiej warstwy dającego ciepło futerka. Kozaki nie mające ocieplenia na pewno nie sprawdzą się wtedy, gdy na zewnątrz zapanuje duży mróz. Stopy zmarzną w nich od razu. Dodatkowo pojawi się ryzyko ich odmrożenia, a to może mieć związek nawet z martwicą tkanek i koniecznością amputacji. Niestety, producenci coraz rzadziej decydują się na robienie butów z solidnym, grubym oraz zapewniającym ciepło kożuszkiem.

kozaki

Autor: Leen Peeters
Źródło: http://www.flickr.com
Zimą, gdy nieraz pada śnieg lub marznący deszcz, nasze chodniki pokrywają się cieńszą lub grubszą warstwą lodu – . Taka warstwa sprawia, że stają się naprawdę bardzo śliskie. By uniknąć upadku, który może zwiększać ryzyko powstania bolesnej kontuzji, dobrze jest postawić na buty, które nie mają śliskich podeszew. Za sprawą tego zapewnimy sobie naprawdę wyjątkowo komfort chodzenia i bezpieczeństwo. Nie będziemy musieli obawiać się, że nagle się poślizgniemy. Dobrze jest rezygnować obuwia podeszwami zrobionymi ze skóry. Są one za cienkie, aby poradziły się z polską – nawet zaskakująco lekką zimą. Nie tylko szybko się zedrą, ale również nie zapewnią pożądanego ciepła naszym stopom. Skóra to lepszy wybór na czas wiosny i jesieni, ale tylko wówczas, kiedy nie pada często deszcz. Wtedy możemy zakładać je bez lęku o ich stan.