Podstawowe informacje o łazienkowych grzejnikach, jak powinno się je dobierać i w jakich miejscach najlepiej je nabywać.

przez | 18 czerwca 2023
Łazienkowe grzejniki są ważnym elementem wyposażenia tych właśnie pomieszczeń. Pełnią one w rzeczywistości podwójną rolę, gdyż oprócz tego, że służą do ogrzewania, to także stanowią świetną suszarkę do prania i ręczników. Stąd też wynika ich bardzo charakterystyczna budowa, odmienna od grzejników stosowanych w reszcie pomieszczeń. Grzejniki w łazienkach z reguły złożone są z dwóch pionowych rur, nazywanych także kolektorami, oraz kilkunastu rurek w poziomie, na jakich rozłożyć właśnie można pranie.

grzejnik

Źródło: pixabay.com

Przez wspomniane rurki płynie gorąca woda, która je nagrzewa do wyższej temperatury. Najczęściej grzejniki łazienkowe są podłączane do sieci z centralnym ogrzewaniem, lecz też często występują niezależnie, wówczas z reguły używane są w wersji elektrycznej. Różnica pomiędzy zwykłymi odmianami grzejników a grzejnikami łazienkowymi będzie taka, że te ostatnie mają one nieco niższą moc. Jednak w praktyce nie jest to ich wada, gdyż przez to mogą pełnić także funkcję suszarki, na której ubrania będą w pełni bezpieczne. Kupując grzejnik łazienkowy przede wszystkim należy podjąć decyzję (), z jakiego rodzaju materiału będzie on wyprodukowany. Najbardziej popularne są grzejniki wykonane ze stali, pomalowane na jeden z wielu kolorów specjalnym lakierem. Powłoki oprócz klasycznych lakierów mogą również być metalizowane albo satynowane, lecz jeżeli będzie potrzeba zrobienia czegoś nietypowego, to producent grzejników bez żadnego problemu powinien wykonać coś na zamówienie.

ogrzewanie w łazience

Źródło: pixabay.com

Sporo w sklepach jest również grzejników z aluminium i miedzi, z kolei one z reguły pokryte są powłoką z chromu, która nadaje im stylowego wyglądu. W praktyce rodzaj grzejnika w dużej mierze uzależniony będzie od oczekiwanej mocy grzania i jego estetycznych walorów. A z kolei jego moc w pierwszej kolejności uzależniona będzie od wielkości grzejnika, a także od przyłączonej instalacji doprowadzającej ciepłą wodę.

Czy znasz już tak świeży tekst (https://reacon.pl/realizacje/)? Zobaczysz tam naprawdę dużą ilość atrakcyjnych wiadomości na tego typu temat. Przeczytaj a nie będziesz żałować!

Jeśli chodzi o łazienki używa się specjalnych wzorów do wyznaczenia wymaganej mocy, typowo jest przyjmowane około 120 watów na jeden metr kwadratowy.