Czemu trzeba pamiętać o wymianie opon sezonowych?

przez | 3 grudnia 2022
Niektórzy kierowcy korzystają z opon całorocznych, czyli takich, które są wyborne na wszelką porę roku. Aczkolwiek osoby, które jeżdżą na oponach sezonowych muszą pamiętać o tym, że takie opony wypada co sezon wymieniać – na opony letnie albo również na opony zimowe w zależności od pory roku. Z jakiej przyczyny jest to tak ważkie?

Powodów naturalnie niesłychanie dużo. Po pierwsze jazda na niewłaściwych oponach może być nadzwyczaj groźna i przyczynić się do wypadku. Przykładowo opony letnie (www) posiadają inną strukturę aniżeli opony zimowe i nie są przystosowane do jazdy na śliskich nawierzchniach. Jeżdżąc zimą na oponach letnich auto zdoła stracić przyczepność i łatwo wpaść w poślizg, a to może grozić ogromnie poważnym, nawet śmiertelnym wypadkiem.

opona

Źródło: http://www.flickr.com

Taki kierowca jest znacznym zagrożeniem nie tylko dla samego siebie i swoich pasażerów, lecz też innych uczestników ruchu drogowego – zarówno kierowców jak także pieszych. Poza tym za jazdę na niewłaściwych oponach wolno też uzyskać mandat i otrzymać punkty karne, jednak z pewnością jest to niczym w porównaniu z wypadkiem śmiertelnym, który może uczynić właśnie jazda na niewłaściwych oponach. W związku z tym kierowco – miej wyobraźnię i bądź rzetelny, stale pamiętaj o zmianie opon sezonowych.

Oczywiście oprócz opon letnich i zimowych jest jeszcze multum innych modeli opon, na przykład opony terenowe.naciśnij ten link farba w sprayu do drewna farba w sprayu do drewnaOpony terenowe (patrz) też pełnią niezwykle istotną rolę, gdyż są doskonałe do samochodów poruszających się w trudniejszych terenach, na przykład na podłożach mokrych czy piaskowych.

Jazda w takim terenie na prostych oponach przeznaczonych do jazdy w mieście bezspornie także wiązałaby się z dość wielkim niebezpieczeństwem, więc jeśli jesteś miłośnikiem jazdy terenowej to pamiętaj o tym, iż Twój wóz powinien być wyposażony w dobre opony terenowe (zobacz), jakie sprawdzą się na trudniejszym podłożu. Modeli opon terenowych jest ogromnie wiele i są one przeznaczone na wiele rozlicznych typów dróg, więc w trakcie ich wyboru należy wziąć pod uwagę teren, w jakim zazwyczaj będziesz się poruszać i właśnie pod tym kątem wyłonić wyborne opony terenowe.