Co powinno się znaleźć w wyposażeniu specjalistycznego laboratorium – sprawdź

przez | 18 sierpnia 2022
Laboratorium to pomieszczenie, gdzie wykonuje się badania i analizy badawcze. Każde laboratorium bywa inne przez wzgląd na wariant testów, jakie tam się dokonuje. Mogą więc być małe lub wręcz przeciwne potężne niczym hale, czy… miasta. W każdym jednak najważniejsze jest jedno – doskonałe wyposażenie i profesjonalna kadra.

prace w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com
W placówkach badawczych działających w przetwórstwie tworzyw sztucznych, przemyśle chemicznym czy spożywczym niezbędne są suszarki próżniowe (czytaj więcej). Po co się z nich korzysta? Są szybkie. Suszarki próżniowe potrafią zaoszczędzić czas nawet sześciokrotnie w porównaniu ze zwyczajnym suszeniem. Tak samo pomagającym elementem bywają lepkościomierze. Lepkościomierze (to codzienna nazwa wiskozymetrów) służą do szybkich i prostych pomiarów ciał ciekłych. Najczęściej używane bywają przy weryfikowaniu jakości. Wśród nich można wymienić lepkościomierze takie jak na przykład Englera, Hopplera czy Ubbelohdego – lepkościomierze.

Co jeszcze musi się znaleźć na wyposażeniu fachowego laboratorium? Maszyny pomiarowe, chłodzące, wstrząsające, rozdrabniające, filtrujące. A również odczynniki, testy, miarki, rurki, szkło laboratoryjne, sterylizatory, urządzenia mikroskopowe.

Laboratorium to też fachowa kadra. Żadne laboratorium nie będzie doskonałe, jeżeli nie znajdzie się w nim odpowiednich fachowców. Tylko wyedukowani pracownicy umieją obsługiwać sprzęt i dokonywać analiz. To od nich zależy interpretacja osiągniętych wyników. Czynnik ludzki wciąż jest najważniejszy. Wprawdzie postęp chociażby w robotyce jawi w najbliższej przyszłości świat zdominowany przez inteligentne maszyny, jednakże zawsze trzeba pamiętać o tym – to człowiek tworzy te maszyny. Niezależnie od wszystkiego w laboratorium zdecydowaną górą jest człowiek. To on także walczy o wyposażenie. On wybiera sprzęt. On je zakupuje.

Druga rzecz na naszym rynku zrodziło się coraz więcej fabryk proponujących te sprzęty. Istnieje parę sklepów e-commerce, które zaopatrują laboratoria. I jak fachowy sklep mają katalogi produktów, swoje promocje i wyprzedaże.

Nie czekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz wpis, to czytaj również lakiernia proszkowa świdnica następne treści na ten materiał. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

A przede wszystkim duży wybór. Reasumując – wszystko to, co jest istotne do codziennej pracy w laboratorium.