W jaki sposób skutecznie utrzymać porządek w mieszkaniu? Jakich zasad przestrzegać?

przez | 11 marca 2022
Utrzymanie czystości w domu może być czymś, co spędza sen z powiek wielu osobom. Pomimo tego, iż każdy chciałby, żeby jego lokum było za każdym razem w stanie wzorowym pod względem czystości, to niestety nie zawsze się to udaje. W konsekwencji często zdarzają się sytuacje, gdzie w pośpiechu zbieramy rzeczy z podłogi czy staramy się ogarnąć jakoś na szybko tą przestrzeń, bo nieoczekiwany gość właśnie wpadł z wizytą. Jak uniknąć takich sytuacji i utrzymywać porządek w mieszkaniu?

Ważna jest systematyczność. Może nie jest to odkrywcze, ale wiele osób stale przekłada porządki wykręcając się brakiem czasu, lub też innymi planami. Niestety, taki skumulowany nieporządek jest bardzo ciężko ogarnąć, co dodatkowo może zniechęcić. Trzeba przekonać się samemu, iż utrzymywanie porządku nie musi być w cale aż tak uciążliwe. Miast zostawiać wszystko na jeden dzień w tygodniu, dobrze jest robić to po trochę, systematycznie co dzień. Można wyznaczyć sobie dane dni na wykonywanie konkretnych rzeczy. Na przykład w poniedziałki wycieramy kurze. W środy odkurzamy. W czwartki dokładnie czyścimy kuchnie. Rzecz jasna są rzeczy, które trzeba robić każdego dnia, jak mycie naczyń czy wynoszenie śmieci, jednak nie powinno to zająć zbyt długo. W ten sposób sprzątanie nie okaże się dla nas uciążliwe, a nawet wejdzie nam w krew. Oprócz tego, jeśli przyjdzie czas na generalne porządki, o wiele łatwiej będzie uporządkować przestrzeń o jaką dbamy systematycznie.

sprzątanie

Istotną rzeczą jest nauczenie wszystkich domowników, iż konieczność trzymania porządku to coś bardzo istotnego. Warto żeby każdy był odpowiedzialny za konkretną czynność oraz miał swój wkład w dbanie o czystość. Jeżeli mamy większą rodzinę możemy rozpisać grafik wszystkich czynności z podziałem obowiązków. Nie może być tak, że na przykład tylko jeden z rodziców dba o porządek, a reszta osób nic w tym kierunku nie robi. Do tego domownicy sami dbający o czystość, będą bardziej tą czystość szanować, wiedząc jak dużo pracy włożyli w porządki.

Jeśli mowa o ułatwianiu sobie robienia porządków, to należy pamiętać aby wybierać dobre preparaty do mycia .

Jeśli ciekawią Cię omówione zagadnienia, to wejdź w ten link. Pod nim znajduje się bezpłatny dostęp (https://firetms.com/pl/) do bardziej precyzyjnych wiadomości związanych z tym wątkiem.

Rzec w tym, że tak jak ze wszystkimi produktami, jedne działają dobrze, a inne gorzej. Musimy używać preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni jak i typu zabrudzenia. Dajmy na to, do przypaleń na kuchence nie będzie wystarczający tylko płyn do mycia naczyń. Tutaj potrzeba coś mocniejszego. Użycie zbyt słabych lub niewłaściwych środków może strasznie zniechęcić i sprawić, że czyszczenie zajmie nam więcej czasu aniżeli powinno. Dobrze jest o tym pamiętać.