Przez jaki okres należy przechowywać różne firmowe dokumenty?

przez | 10 lipca 2021
W dowolnej korporacji musi panować ład i nie chodzi tu o to, że musi być wszędzie posprzątane. Trzeba dbać o to, aby porządek panował także w księgowości oraz w dziale zamówień i we wszystkich wydziałach w spółce.
Istotne jest, żeby dokumenty szybko obiegały w firmie przez działy, jakich dotyczą.

buty

Autor: Robert Sheie
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo księgowość przechowuje wszystkie faktury. Dział odpowiadający za zlecenia, posiada całą dokumentację dotyczącą zamawianych przedmiotów lub usług.

Jeżeli prezentowany artykuł jest dla Ciebie wciągający, to zobacz też na pomocne wskazówki (https://www.linde-mh.pl/pl/Produkty/Wozki-spalinowe/), które mają ciekawe informacje – niewątpliwie Cię pochłoną kompletnie!

Obieg akt w firmie musi przebiegać płynnie. To właśnie przeważnie od tego zależy jakość świadczeń oferowanych przez dane miejsce pracy. Ważne jest, aby wszyscy pracownicy w korporacji przestrzegali pewnych reguł, przykładowo zapisywali akta w jednym docelowym obszarze czy też dodawali termin do nazwy akt. Jest to konieczne, żeby utrzymać prządek w dokumentacji firmowej. Ważne jest także, aby członkowie personelu robili duplikaty akt – to okaże się niezwykle potrzebne w przypadku zaginięcia.

pieluchy

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby nie zajmować miejsca przedawnionymi już papierami, warto pamiętać, przez jaki okres należałoby składować wszystkie dokumenty. Dokumentację księgową czyli rejestry VAT, faktury sprzedaży oraz zakupu należałoby przechowywać przez okres 5 lat.wejdź do serwisu tynk dekoracyjny beton tynk dekoracyjny betonDokumentację związaną z ZUS należałoby składować zgodnie z ustawą również przez okres 5 lat od dnia ich oddania w postaci dokumentu pisemnego albo komputerowego. Obowiązek magazynowania dokumentacji kadrowej wynika z regulaminu zatrudnienia.

Jak wynika z jego zawartości, pracodawca jest zobowiązany do przechowywania dokumentacji powiązanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych w warunkach nie grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem.