Prowadzenie firmy to olbrzymie wyzwanie. Bez świetnej znajomości przepisów trudno mu podołać

przez | 10 lipca 2021
Wielu ludziom wydaje się, iż prowadzenie firmy to bułka z masłem, a ludzie, którzy pracują na swoim, złapali Pana Boga za nogi i zarabiają krocie na ciężkiej pracy swoich podwładnych.

mieszkanie - wizja

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
rzeczywistość nijak się ma do tych wyobrażeń. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą codziennie mierzą się z problemami, o których nie ma pojęcia etatowy PRacownik. Co więcej ludzie Ci muszą się odznaczać fantastyczną znajomością aktualnego prawa pracy oraz prawa podatkowego.
Budowa murka oporowego i ścieżki

Autor: The County Clerk
Źródło: http://www.flickr.com/photos/17548490@N00/1348888806/
Nie da się ukryć, iż prawo nie jest prostą dziedziną, a wychwytywanie haczyków w ciągłych zmianach przepisów i trudnym slangu prawniczym, wymaga wiele wprawy i dobrego przygotowania. Naturalnie można zatrudnić ekspert od podatków, ale to poważnie podnosi miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, musimy sami nauczyć się, jak nalicza się odsetki od podatku (sporo więcej zobaczysz na tej stronie), którego nie zapłaciliśmy w terminie albo ile wynosi ZUS składka (przeniesiony tutaj).

Równie wielką ilość informacji do zapamiętania czeka na nas w dziedzinie prawa pracy.

Nie ma znaczenia, czy pracuje u nas kilkanaście osób czy jedna, znajomość przepisów kodeksu pracy powinna być dla nas obowiązkowa. Jako pracodawca musimy orientować się, ile pieniędzy należy wypłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop (kliknij to), ile dni wolnego na żądnie mu przysługuje i jaki okres wypowiedzenia obowiązuje przy różnych rodzajach.