Instalacje gwarantujące wygodne użytkowanie obiektów bez większych wydatków

przez | 9 lipca 2021
Aby komfort pobytu w domu czy mieszkaniu był coraz większy, od dawna używane są różnego typu techniki, przyrządy, jakie dbają o odpowiednie nawilżenie, przewietrzenie albo temperaturę w pomieszczeniach. Przez długi czas najpowszechniejszym sposobem nie tylko wietrzenia wnętrz, ale również zagwarantowania odpowiednich parametrów nawilżenia powietrza była wentylacja o charakterze grawitacyjnym.

Wentylacja grawitacyjna będzie się opierać o wymuszoną w naturalny sposób wymianę powietrza cieplejszego wewnątrz budynku z zimniejszym po zewnętrznej stronie. W budowanych dawniej obiektach powietrze mogło się przedostać do pomieszczeń poprzez pozostawione szczeliny w ścianach oraz szpary okienne. Obecnie, kiedy budynki projektuje się tak, aby straty energii były jak najmniejsze, coraz trudniej o tego typu wentylację. Od lat w większości domów zimą należy używać nawilżacze powietrza, gdyż wskutek ogrzewania powietrze staje się mało wilgotne, co będzie grozić nadmiernym wysuszeniem i podrażnieniem śluzówek. szczelność przegród i okien sprawia również że nie ma dopływu świeżego powietrza.

zobacz to

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne systemy projektowania bardzo dobrze sobie radzą nie tylko ze stałym podnoszeniem energooszczędności budowanych obiektów, ale przede wszystkim z zapewnieniem odpowiednio wysokiego komfortu mieszkania bez konieczności ponoszenia kosztów eksploatacji. Rozwiązaniem są bardzo nowoczesne wentylacyjne systemy, zautomatyzowane nawilżacze powietrza oraz w pełni zautomatyzowane klimatyzatory ( więcej klimatyzatorów na klimatop.plwięcej klimatyzatorów na Mechaniczna wentylacja i zastosowanie rekuperacji zapewniają bardzo dobrą wymianę powietrza bez potrzebny regularnego wietrzenia, jakie zbyt mocno zmienia temperaturę w pomieszczeniach, czyniąc je niekomfortowymi. Zimą chłodne powietrze wpływające do środka jest wstępnie ogrzewane przez cieplejsze powietrze które się wydostaje z budynku, przez co potrzeba mniej energii na ogrzanie pomieszczeń, które nie wychładzają się nadmiernie. W lecie sytuacja jest zupełnie inna. Można mniej eksploatować klimatyzatory, a środku nadal będzie panował przyjemny chłód.

Dodatkowe informacje: