Racjonalne odżywianie – czy naprawdę jest dostępne dla wszystkich?

przez | 24 czerwca 2023
W dzisiejszych czasach coraz intensywniej zwracamy uwagę na to, co spożywamy. Jesteśmy niemalże atakowani z wszystkich stron chemicznymi składami produktów, a przecież żadna osoba nie chce robić ze swojego żołądka kosza na śmieci. Na szczęście wiele osób zauważyło, że racjonalne odżywianie sprawia, że poprawia się nie tylko nasza figura, lecz również nastrój i zdrowie.

To naprawdę bardzo ważne. Istnieje przekonanie, że ekologiczne jedzenie jest drogie i tym samym nie jest dostępne dla wszystkich. Nie jest to prawdą, gdyż choć rzeczywiście niektóre produkty kosztuję stosunkowo dużo, naprawdę można odnaleźć jedzenie (pizza łomianki) z dobrym składem i nie przepłacać.
Owoce na blacie kuchennym

Autor: Purple Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Głównie prawidłowym nawykiem jest czytanie etykiet wszelkich produktów, jakie chcemy nabyć. Choć może się to wydawać naprawdę czasochłonne, z racji tego, że robimy spożywcze zakupy niezwykle często, szybko zapamiętamy, co jest niezdrowe i czego warto unikać- -> przeczytaj na stronie. Działamy dla naszego dobrego samopoczucia, więc poświęcenie kilku momentów to naprawdę niewiele. Przykładowo przy doborze napoju powinno się spojrzeć także na to ile cukru posiada, gdyż często są to naprawdę zbyt duże ilości, których trzeba unikać. Dobrym rozstrzygnięciem jest własnoręczne przygotowanie soków. Jeżeli jednak preferujemy kupno, na przykład sok tłoczony z jabłek będzie o wiele zdrowszą alternatywą, niż zwykły sok w kartonie.

Zapoznawanie się ze składem to główny krok do zdrowego odżywiania. Gdy sami nie chcemy analizować etykiet, możemy skorzystać z Internetu. Aktualnie niemalże wszystko można odnaleźć online. Funkcjonują strony, które podpowiadają, jakie produkty żywnościowe warto nabyć. Jest to niezwykle pomocne. Prócz poznania składów, powinno się zwracać uwagę także na częstotliwość jedzenia posiłków. Najlepszą opcją są 4 do 5 posiłków w ciągu dnia, oddalonych od siebie o około 3 godziny. Ważne, aby porcje nie były zbyt duże. Prócz tego warto pamiętać, że owoce najkorzystniej jest spożywać rano, ze względu na zawarte w nich cukry- pieczone jabłka . Rzecz jasna racjonalne odżywianie to nie wszystko. Warto również nie pomijać aktywności fizycznej. To da nam pełnię zdrowia i poprawi nasze samopoczucie. Jeśli nie jesteśmy fanami dużego zmęczenia, dobrym rozstrzygnięciem będą na przykład spacery czy jazda na rowerze.

owoce

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowe odżywianie ma bardzo dużo zalet. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu i chcemy jeść jak najlepiej, powinno się zwrócić uwagę na to, co kupujemy. Kiedy staniemy się świadomym konsumentem, z pewnością zauważymy, jak dobrze to na nas wpływa. Naprawdę warto odżywiać się zdrowo, odmianę odczujemy szybko i z pewnością nie będziemy już chcieli powrócić do złych nawyków.