Czy w każdym miejscu możemy wykonać przyłącze gazowe? O co w tym chodzi?

przez | 19 września 2023
Jak chcemy doprowadzić gaz do budynku to musimy mieć na uwadze, aby dopełnić wiele formalności, a ma to związek jednocześnie z dużymi kosztami. Nie zawsze jednakowoż tym zadaniem musimy zajmować się we własnym zakresie, bo większość obowiązków oraz wydatków może ponieść gazownia.

Jak tylko jest tego rodzaju możliwość najbardziej właściwie skorzystać z gazu ziemnego z sieci miejskiej, w tym wypadku sprzedaż gazu wypada najbardziej korzystnie. To nie jedynie rozwiązanie komfortowe, lecz również nadal, pomimo wzrostu cen paliw, korzystne – sprawdź ofertę G.EN.. Koszt stworzenia jednostki cieplnej energii z gazu ziemnego jest bardzo niski porównując z pozostałymi paliwami, które umożliwiają jednocześnie dużą wygodę ogrzewania domu oraz ciepłej wody. O kwestii, czy można skorzystać z gazu ziemnego, tak naprawdę decydują możliwości techniczne.

gaz

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com

Ocenia je rejonowy zakład gazowniczy, jak przedłożymy w nim wniosek o wydanie technicznych warunków przyłączenia oraz dostawy gazu. Warunki tego rodzaju wydawane są nieodpłatnie w ciągu 30 dni od przedłożenia wniosku i ważne przez rok.

Zobacz ten link, ponieważ poznasz tutaj interesujące treści, które na pewno Cię zaintrygują – to bardzo użyteczna witryna.

Z nich jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy wystarczy przeprowadzić samo przyłącze gazowe i instalację odbiorczą, a może konieczna będzie rozbudowa gazociągu oraz jakie w planach są całkowite koszty inwestycji. Najczęściej, jak sieć gazowa jest w niedużej odległości od granic działki, co oznacza, że jest to kilka, kilkanaście metrów, to wystarczy zrobić przyłącza. Zakład gazowniczy ma w takiej sytuacji obowiązek zrobienia tego rodzaju przyłącza, aby doprowadzić go chociażby do granic naszej posesji. Rozliczenie kosztów inwestycji wykonuje się ryczałtowo, oznacza to, iż pokryjemy tylko niewielką część inwestycji, jakoś dwudziestu pięciu procent. Zakład musi również przygotować dokumentację projektową przyłącza, musi ją uzgodnić, a w dalszej kolejności zgłasza budowę przyłącza oraz dokonuje jego odbioru.

To więc najbardziej komfortowa sytuacja, gdyż koszty są niewielkie i jest rzeczywiście niezbyt duża ilość formalności – czytaj o sprzedaży gazu. Może się zdarzyć, iż wykonanie tego typu przyłącza jest dosyć problematyczne lub wręcz niemożliwe, np. ze względu na usytuowanie w ulicy innych sieci, takiego rodzaju jak wodociągowa czy kanalizacyjna, od których musimy zachować przepisową odległość. Warto więc o tym pamiętać i z rozwagą to analizować.