Wino – dawka ciekawych informacji

przez | 18 lipca 2022
Polska nie jest krajem, który kojarzy się z produkcją wysokiej jakości wina. Na ogół jeśli myślimy o produkowanym u nas winie, mamy na myśli słabiej jakości wina owocowe, a zwłaszcza wina z jabłek. Mało kto wie, że od XI wieku Polska była krajem o dość dużych tradycjach winiarskich. Aktualnie te winiarskie tradycje staramy się przywrócić.

Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku na obszarze województwa podkarpackiego zaczęły znów powstawać polskie winnice. Wina polskie na ogół tworzone są z tradycyjnych odmian winorośli. Jednym ze szczepów, z których produkowane są wina polskie jest znany chardonnay – właściciel winnicy zaprasza na degustację win. Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego prowadzonych jest blisko sto pięćdziesiąt winnic. Całkiem sporo winnic założono również na terenie województwa dolnośląskiego.

wino

Duża część tych winnic wychodzi naprzeciw turystom. Dla turystów organizowane jest nie tylko ich zwiedzanie, ale także degustacje win. Zwiedzanie winnic i degustacje win cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród turystów nie tylko z Polski, ale także z innych państw. Dla wielu właścicieli winnic jest to świetna okazja do zaprezentowania produkowanego przez siebie wina większemu gronu zwolenników win – http://www.winnicadwiegranice.pl/oferta/nasze-wina/ tylko na ich zwiedzeniu i spróbowaniu wina. Wielu to wino decyduje się kupić i zabiera jako prezent dla znajomych oraz przyjaciół.

Historia wina jest niezwykle interesująca. Winorośl uprawiania była już w dawnym Egipcie, w Grecji oraz Rzymie. Jednak pierwsi winogrona zaczęli wytłaczać Egipcjanie. To od mieszkańców starożytnego Egiptu umiejętność tą przejęli na początku Grecy, a później Rzymianie. W czasach średniowiecza produkcją wina zajmowali się przede wszystkim zakonnicy: cystersi i benedyktyni. Aktualnie najwięcej win wytwarza się w krajach leżących w Europie.

Najbardziej znaczącymi producentami tego trunku jest Francja, Włochy i Hiszpania. Coraz więcej win produkowanych jest również poza Starym Kontynentem: w Stanach Zjednoczonych, Australii, Argentynie, Chile i w Chinach. Wysokiej jakości wino musi dojrzeć nim stanie na sklepowych półkach. Wino dojrzewa w dwóch etap. W pierwszym etapie przez minimum sześć miesięcy wino dojrzewa w beczkach, następnie jest rozlewane do butelek. Produkcja wina nie zalicza się do łatwych. Ale przeprowadzona odpowiednio zapewnia naprawdę rewelacyjny trunek.