Czerwone czy białe – jakie wino kupić?

przez | 3 września 2023

Autor: hlkljgk
Nie trzeba być koneserem wina, aby potrafić wymienić takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala bądź Bardolino.

Te wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych a także lubianych alkoholi na świecie. Nic w tym dziwnego. Włochy zaliczają się najstarszych rejonów, zajmujących się hodowlą winogron.

Teraz na terenie państwa hodowanych jest ponad 2000 różnych rodzajów winogron. Funkcjonuje tam więcej niż milion winnic. Wytwarzają one około 15% światowej produkcji wina. Włochy to globalny lider w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Białe wino

Do produkcji białego wina stosuje się najczęściej jasne kiście. Co nie oznacza, iż ciemna klasa tych owoców się do tego nie nadaje. Białe wino sporządza się za pomocą fermentacji czystego moszczu, czyli ekstraktu ze świeżo wyciśniętych winogron. Najbardziej popularne białe wino we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie oraz wybornym walorom smakowym. To wino wino musujące bezalkoholowe mające stosunkowo lekki aromat. Degustując je wyczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina posiada się nieodparte uczucie lekkości oraz harmonii.

Wino czerwone

Jak przedtem w wspominaliśmy, białe wino produkuje się za pośrednictwem fermentacji czystego soku, natomiast czerwone wino powstaje w za pomocą skórek i pestek owoców. Występuje ono w różnorodnych tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino wyrabia się z ciemnych kiści nazywanych popularnie czarnymi. Jedno z najbardziej znanych czerwonych win włoskich to bezsprzecznie Bardolino. To wino wytrawne produkowane w prowincji Werona. Rekomendowane do pierwszych dań, salami, pieczeni i serów. Należy je serwować w temperaturze pokojowej.

Włosi – miłośnicy wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć na stołach Włochów w trakcie żadnego z posiłków. Więc nie zdumiewa zjawisko, że obywatele tego kraju przodują jeżeli chodzi o konsumpcję wina. Mówiąc precyzyjnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rocznie 70,8 litra wina.