Żeliwo – materiał niedoceniane w kuchni

przez | 8 sierpnia 2023
Pomimo iż żeliwo jako takie znane jest ludziom od setek lat, w kuchni jakby o nim zapomniano. Przez sporo lat próbowały je zastąpić inne stopy. Jednak dziś patelnie teflonowe stają się coraz mniej popularne, a powraca się do takich naczyń, jakie służyły do gotowania naszym prababciom.

Ten swoisty powrót do przeszłości owocuje tym, że dania przyrządza się szybciej, a poza tym są znacznie smaczniejsze.

stworzone

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com
Naczynia żeliwne na pewno powinny mieć swoje miejsce w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy gotujemy dla paru osób czy też jesteśmy właścicielami ogromnej restauracji. Oczywiście są nieco droższe aniżeli ich odpowiedniki wykonane z teflonu, lecz ten wydatek się zwróci – jedna żeliwna patelnia przeżyje kilka teflonowych. To udowodniony fakt.

Czy ten temat Cię zaintrygował? Kliknij również na pomocne wskazówki (http://www.azcolor.com.pl/etykiety-samoprzylepne) zawierające równie ważne dane, które zapewne kompletnie Cię wciągną.

Oprócz tego takie naczynia sprawdzają się na wszystkich palnikach, przykładowo gazowych oraz indukcyjnych, a również można je wykorzystywać w piekarniku jako naczynie do zapiekania. Zupełną podstawą jeżeli rozchodzi się o naczynia wykonane z takiego materiału jest garnek żeliwny – kompletna podstawa w wyposażeniu każdej kuchni. Tego typu garnki da się kupić niemalże w wszelkich gabarytach, rodzajach oraz stylach, iż na pewno każdy miłośnik gotowania znajdzie coś właściwego dla siebie – ekspres bugatti.

Warto inwestować w wysokiej jakości naczynia stosowane w naszych kuchniach – bez wątpienia dobrze wpłyną one na smak naszych potraw. Żeliwo wykorzystuje się nie jedynie do tworzenia garnków czy też patelni, na których się smaży na oleju – fani niskokalorycznego jedzenia także znajdą coś odpowiedniego dla siebie, coś jak na przykład patelnia grillowa żeliwna.

Przyrządzane na niej dania posiadają znacznie mniejsze ilości tłuszczu oraz smakują wybornie. Patelnia taka jest łatwa do zachowania w czystości, można ją również stosować w każdego – czajnik bugatti vera rodzaju piekarniku do zapiekania.