Typy i rodzaje wodomierzy – co powinno się o nich wiedzieć i jaki wodomierz wybrać?

przez | 28 lipca 2023
Propozycja wodomierzy jest obecnie ogromnie zróżnicowana, na rynku odnajdziemy multum różnych modeli i rodzajów wodomierzy, które różnią się od siebie sporymi parametrami technicznymi. To powoduje, iż nie zawsze łatwo nam wybrać odpowiedni, perfekcyjny wodomierz, który spełni nasze wyczekiwania.

By wybrać stosowny wodomierz, należy nie wyłącznie zorientować się w cenach i typach wodomierzy, ale także w warunkach eksploatacji, typu instalacji wodnej albo sposobach realizowania pomiaru. A co należałoby wiedzieć na temat samych wodomierzy?
licznik

Źródło: flickr.com
Dzisiaj najpopularniejszym rodzajem wodomierzy są wodomierze mechaniczne, jakie dzielą się na wodomierze mokre odkurzacze sucho mokro i suche- sprawdź dodatkowe informacje. Charakteryzują się one nadzwyczaj dobrą jakością, są wyposażone w wirnik, jaki wprawiany jest w ruch obrotowy poprzez przepływającą wodę. Dzięki temu pokazuje on obecny stan zużycia. Ze względu na sposób, w jaki przekazywany jest ruch wirnika do liczydła, wodomierze te możemy rozdzielić na kolejne dwa typy – wodomierze suchobieżne oraz mokrobieżne. Istnieje też pogrupowanie wodomierzy ze względu na kształt wirnika, są to wodomierze śrubowe i skrzydełkowe.

Wodomierze skrzydełkowe zwykle użytkuje się do niedużych instalacji, zaś śrubowe posiadają użycie w przypadku większych, wskutek tego stosuje się je zazwyczaj w przemyśle. Do tego wodomierze skrzydełkowe dzielą się też na wodomierze jednostrumieniowe oraz wielostrumieniowe. Wodomierze wielostrumieniowe mają wirnik z wspierającą osłonką, jaka sprawia rozbicie strumienia, a co za tym idzie, dopływ wody sporo mniejszymi strumieniami- niezawodne wodomierze wielostrumieniowe. Z kolei wodomierze jednostrumieniowe mają wirnik bez osłonki, woda dopływa więc jednym, sporym strumieniem.

Zarówno wodomierze wielostrumieniowe, jak także jednostrumieniowe bez problemu odszukamy w ofercie sklepów, jakie mają tego rodzaju sprzęt. Należałoby poznać się z propozycją sklepów internetowych, bo to naturalnie one posiadają największą i najmocniej rozbudowaną ofertę. Naturalnie w asortymencie znajdziemy optymalne wodomierze, jakie spełnią nasze oczekiwania.