Przygotowywanie posiłków na parowniku – o czym warto wiedzieć?

przez | 2 lipca 2023
Przygotowywanie posiłków na parze to jedna z tych kwestii, o jakich wszyscy słyszeli i każdy ma taką czy inną opinię w tym temacie. Z tej przyczyny, wokół tego sposobu wykonywania posiłków pojawiło się wiele nieprawdziwych przekonań. A tak naprawdę przygotowywania na parze najlepiej wypróbować na własną rękę. Wiele rzeczy przemawia na korzyść tego, by robić danie nad parą, a nie w samej cieczy. Do dobrze jest wiedzieć o gotowaniu na parze?

gotowanie

Autor: ultrakickgirl
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsza istotna informacja jest taka, że tego rodzaju metoda na robienie posiłków powoduje, że jedzenie dobre jedzenie gdańsk jest znacznie zdrowsze (smaczne przepisy). Rzecz jasna gotowanie i tak jest doskonalsze od metod wykorzystujących olej. Gotując nie dolewasz tłuszczu do elementów posiłku. Jednak tradycyjnie gotowane potrawy posiadają nie tylko niewiele tłuszczu, lecz również… niezbyt dużo witamin. Ciesz skutecznie wypłukuje cenne składniki, które następnie zwyczajnie wylewasz. W trakcie robienia posiłku na parze takie zjawisko nie ma miejsca.

Możesz dzięki temu zachować o wiele większą liczbę wartościowych witamin oraz minerałów. Ma to gigantyczne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy podgrzewasz warzywa.
Po drugie, potrawy gotowane na parze zachowują smak, a nieraz wręcz smakują lepiej. Niektórzy przeciwnicy pary czasami są zdania, że przygotowywanie na parze pozbawia warzywa smaku. Ale to dalekie od prawdy. Wystarczy, że choćby raz spróbujesz podgrzać tak ulubione warzywo, a zobaczysz to na własnej skórze. Naturalne produkty będą smakować doskonale, a na pewno nie będą bez smaku.

gotowanie

Autor: Counselman Collection
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto gotowanie na parze jest bardzo proste. Nie trzeba tu wyjątkowe wiedzy czy umiejętności. Jedyne co potrzebujesz to odpowiednia wstawka albo koszyczek do garnka. Akcesorium takie musi posiadać dziurki, przez które przedostaje się para, lecz które okażą się na tyle małe, by można było wygodnie rozłożyć warzywa. Z pewnością zaskoczy Cię to, że gotowanie na parze wcale nie sprawia, że musisz dłużej czekać na obiad.