Z jakich powodów naturalny kamień stał się świetnym materiałem do budowy oraz wykończenia ogrodów.

przez | 5 czerwca 2023
Jednym z najlepszych i też najczęściej stosowanych materiałów wykorzystywanych jako budulec w ogrodach jest kamień naturalny. W sumie sprawdzi się on we wszystkich stylistykach, czy to będzie to ogród nowoczesny, czy w stylu wiejskim, to tak czy inaczej kamień tam spasuje. Zwłaszcza, że rozmaitych jego rodzajów jest ogromna ilość, więc i możliwości na wykorzystanie także sporo będzie.

otoczaki, kamień

Autor: Groume
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre kamienie takie jak granit, bazalt czy porfir są niezwykle twarde i wytrzymałe, z tego też powodu stosuje się je najczęściej na nawierzchnie, murki czy ogrodzenia. Także bardzo często używane wapienie oraz piaskowce są dużo bardziej delikatne, dlatego też można je zaimpregnować specjalnymi preparatami, żeby mogły dłużej służyć. (kamień do ogrodu) Dzięki rozmaitym rodzajom kamieni, różniących się między sobą wyglądem, kolorem i mechanicznymi właściwościami można je naprawdę efektownie komponować. Kamienie naturalne najczęściej wykorzystuje się w ogrodach na powierzchnię alejek, elewacje czy murki, ale mają także ogromne znaczenie dekoracyjne, czyli najróżniejsze skalniaki, sadzawki czy nawet samodzielne głazy.

ogórd, kamienie

Autor: e-ogrody.com
Kupując kamień do ogrodu należy w pierwszej kolejności się dowiedzieć, do czego będzie on przeznaczony- przykłady zastosowań znajdziesz tu : pod tym adresem. cyrkon oferowany jest pod wieloma różnymi postaciami, różni się głównie grubością kamyków. Na alejki albo ścieżki potrzebny będzie drobniejszy żwirek. Do postawienia murków bardziej się sprawdzą większe elementy, a jeszcze innych kamieni potrzebować się będzie przy konstrukcji oczka wodnego czy skalniaka. W tych ostatnich przykładach bardzo dobrze sprawdzą się różnego rodzaju otoczaki, czyli kamyki z zaokrąglonymi kształtami, najczęściej powstałych pod wpływem działania wody. Z powodu dużego zapotrzebowania otoczaki wytwarza się aktualnie także w procesach mechanicznych, przez to ich propozycja jest znacznie szersza, niż kamieni które naturalnie występują. Mają one niezwykle różnorodne rozmiary, przeważnie będzie to między kilka milimetrów a kilkanaście centymetrów.