Obecnie, biorąc pod uwagę wytrzymałość a także wygląd zakłada się przede wszystkim dachówki wykonane z ceramiki

przez | 26 czerwca 2023
Jeśli budujesz dom istotne jest jego odpowiednie pokrycie, a więc zamontowanie dachu, który będzie osłaniał budynek przed przedostawaniem się do środka deszczu, wiatru i pozostałych czynników pogodowych.

Kolorowe dachówki

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Dachówki tego rodzaju (np.

Czy ten tekst jest dla Ciebie ciekawy? Jeśli tak, to kliknij też na pomocne opracowania (https://wkg.pl/oferta/branze/infrastruktura/), które zawierają absorbujące dane – one wciągną Cię całkowicie.

:

dachówki Koramic) wykonuje się z gliny, która ze względu na swoją strukturę nie przepuszcza wody i zabezpiecza przed mrozem. Z tej właśnie racji stanowi dobry materiał izolacyjny i doskonale nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie mają jednolitego koloru – stąd też dachówki tego rodzaju mogłyby się mniej lub bardziej od siebie różnić jeśli chodzi o odcień czerwonego, czyli typowego kolory glinu, który wynika z zawartości żelaza. Aby więc nadać dachówkom stałą barwę stosuje się barwienie w masie czy też angobowanie.

Pierwszy rodzaj, a zatem barwienie w masie, polega na dodaniu do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze zanim dachówka zostanie uformowana. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już uformowaną i wysuszoną, choć jeszcze nie wypaloną glinę substancji jaką jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tą metodą a barwieniem w masie leży też w tym, że angobowanie realizowane jest tylko na zewnętrznej warstwie dachówki, w związku z tym po przycięciu

Mężczyzna kładący dachówki

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

dachówki może się ona różnić odcieniem w miejscu przycięcia, w przypadku barwienia w masie różnica ta nie jest widoczna z tego względu, że cegłówka zachowuje jednolity kolor.

Dachówki angobowane (rekomendowane dachówki angobowane) w wyniku tego procesu są bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych niż standardowe cegłówki. Przez wzgląd na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać także bardziej zróżnicowane kolory, a w wyniku zastosowania kwarcu i innych podobnych związków mogą również uzyskać bardziej błyszczącą strukturę, co powoduje, że dach prezentuje się nadzwyczaj okazale.

Rzecz jasna większa odporność i możliwość uzyskania przeróżnych odcieni powoduje, że dachówki angobowane są zazwyczaj o 10% droższe aniżeli ich nieangobowane odpowiedniki. Wydatek ten jednak zdecydowanie się opłaca, jako że dachówki takie o wiele dłużej zachowują swój wygląd, nie kruszą się i nie zachodzą mchem. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a więc na dłużej nam posłużą. Poniesiony koszt zwróci się więc z nawiązką.