Jak wygląda obecnie handlowa wymiana z Chinami, które z produktów są najczęściej eksportowane.

przez | 25 czerwca 2023
Chiny zdecydowanej większości ludzi kojarzą się z bardzo dużą liczbą towarów, jakie tam się produkuje. I to nie będzie jedynie chodzić o produkty typowo chińskie, które swoją jakością a tak naprawdę jej brakiem przyczyniły się do dość negatywnych skojarzeń. Lecz sporo największych światowych koncernów również swój asortyment zleca do wykonania w chińskich fabrykach, gdyż tak po prostu będzie taniej. W Chinach produkuje i kupuje cały świat i tak naprawdę kraj ten jest obecnie największym zakładem produkcyjnym.

Także dla Polski Chiny to bardzo ważny partner handlowy, dużo poważnych rodzimych firm również poprzenosiło swoją produkcję do Azji. Jednak mało ludzi ma świadomość tego, że Chiny są również coraz poważniejszym eksporterem rodzimych produktów. W chwili obecnej bilans handlowy jest znacznie na niekorzyść eksportu, bo jest prawie dziesięciokrotnie mniejszy. Lecz sytuacja zmienia się wolno, ponieważ nasi właściciele firm odkrywają potencjał rynku w Chinach. Więcej niż miliard potencjalnych odbiorców robi wrażenie, stąd też są spore zakusy do tego, żeby chociaż część tego rynku zyskać.

Na dzień dzisiejszy export do Chin oceniany jest na blisko 2 miliardy euro, przy ponad piętnastu przy imporcie. Jednak znacznie ważniejsza jest tu dynamika wzrostu, przy imporcie jest to parę procent rocznie, ale dla eksportu już więcej niż dziesięć. Największy udział w eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma czysta miedź i wyroby z niej wykonywane, jest to około pięćdziesięciu procent wszystkich produktów. Jeżeli chodzi o miedź ostatnio są obawy, czy jej sprzedaż może się utrzymać na podobnym poziomie ze względu na duże zwolnienie gospodarki w Chinach.

Kolejną grupę towarów, z blisko trzydziestoprocentowym udziałem zajmują sprzęty i maszyny przemysłowe oraz elektryczne. Bardzo dużą dynamikę wzrostu zanotowano w następnej grupie towarowej, czyli żywności. Chińczykom bardzo posmakowała polska wieprzowina, bo zaczynają jej kupować coraz większe ilości.

Te wpisy z serwisu (https://convi.pl/), które zobaczysz po kliknięciu na ten odsyłacz niewątpliwie okażą się użyteczne – są one godne zainteresowania i potrafią Cię miło zadziwić.

Następne grupy produktów mają już dużo mniejsze znaczenie, co bynajmniej nie oznacza, że są nieważne. Zaliczają się do nich plastiki, kauczuk i meble, a także różnego rodzaju samoloty oraz pojazdy.