Jak współcześnie wygląda przygotowywanie mięs i wędlin?

przez | 24 czerwca 2023
Na dzień dzisiejszy trzeba pogodzić się z tym, że wiele artykułów spożywczych, z jakimi ma się do czynienia na co dzień wytwarzanych jest nowoczesnymi metodami. Metody te zazwyczaj znacznie odbiegają od tych wykorzystywanych kiedyś. Istotnym elementem tej ewolucji jest zastosowanie różnorodnych maszyn i przyrządów.

Dawniej zdecydowana większość procesów dokonywana była ręcznie, później stopniowo zaczęto dążyć do zastępowania pracy ludzi przez pracę maszyny. Jest to z pewnością tendencja korzystna, ponieważ jest źródłem oszczędności czasu i energii. Jednak później zaszło także sporo zmian na gorsze. Widać to dobrze na przykładzie nowoczesnej produkcji mięsa i wędlin. Niezwykle często na dzień dzisiejszy słyszy się o tym, że w produktach mięsnych bardzo dużo jest „chemii”, a części artykułów, takich jak na przykład parówki, w ogóle nie należy spożywać. Zmiany w tych procesach zaszły faktycznie bardzo daleko. Widoczne jest to zarówno w metodach wytwarzania, jak i w rodzaju substancji, które są dodawane do mięsa (zobacz zobacz najczęściej stosowane dodatki).

Produkcja mięsa

Autor: Sashertootie

Niegdyś przez dodatki do mięs rozumiało się bardzo wąską grupę środków. Na czele tego zestawu znajdowała się sól, gdyż od bardzo dawna znane są jej konserwujące właściwości. Obecnie do mięsa dodaje się dużo więcej i są to niestety środki chemiczne w dużej mierze szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Przykładowo bardzo często mięso nastrzykiwane jest solanką, co prowadzi do zwiększenia jego masy. Z kolei po takim zabiegu potrzebne jest często dodanie barwnika i wielu innych substancji. Całkowicie odmienny od dawnego przebieg uboju zwierząt i wytwarzania mięsa doprowadził do obowiązku stosowania ogromnej ilości chemicznych substancji konserwujących. Z tego względu zawsze należy wybierać produkty oferowane przez rzetelnych producentów, którzy respektują normy i wykorzystują do produkcji bezpieczne składniki.

Wędliny

Proces produkcji wędlin także diametralnie różni się od niegdysiejszego.

W gąszczu otaczających nas tekstów niełatwo jest znaleźć rzeczywiście przydatne informacje. Dlatego jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zobacz rekomendowane info (http://www.srebroizloto24.pl/produkt/britannia-1-uncja-srebra-2023/).

Tutaj także stosowane są różnorodne substancje chemiczne, mające na celu konserwację, jak również polepszenie wyglądu produktów. Nierzadko także spotykane są różnego rodzaju przyprawy do wędlin (dobra jakość). Powinno się jednak zwracać uwagę na to, czy są to na pewno przyprawy naturalne. W innym razie naraża się organizm na przyjmowanie sporych porcji niebezpiecznych substancji chemicznych. To natomiast często prowadzi do pojawiania się różnorodnych dolegliwości, w tym między innymi alergii i wielu innych, cięższych dolegliwości.