Duże przeznaczenie, czułość oraz trwałość to wszystko i wiele innych plusów posiada tensometr.

przez | 28 czerwca 2023
Kiedyś częstym kłopotem w profesji budowniczego było należyte zdefiniowanie poziomu naprężeń i odkształceń. Tymczasem obecnie jedną z prostszych i jednocześnie efektywnych trybów zidentyfikowania podziału zakresów mechanicznych w elemencie jest użycie tensometrii.

Czujnik tenometryczny

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
Tensometry to główny element wszelkiej wagi elektronicznej, a także sprzętów do pomiaru mocy przyciskających, rozciągających, naprężeń, itp. Nierzadko stosowane są w systemach automatyki, gdzie jest niezbędność realizowania wymiarów wagowych, między innymi wykorzystuje się je do określenia obciążenia zbiorników magazynujących tworzywa, zbiorników mieszalniczych czy systemów najazdowych.

Receptory rozmieszczane są najczęściej pod wspornikami pojemnika czy też platformy. W zestawieniu z urządzeniami pomiarowymi wolno dokładnie dokonywać wymiaru mas, dawkowania tworzyw, itp. Użycie dobrego rodzaju tensometru rozstrzygają takie warunki jak materiał oraz kształt elementu konstrukcyjnego czujnika, a także forma obciążenia, temperatura przy przeprowadzanego wymiaru, itp.

Tensometry posiadają dużo plusów. Z całą pewnością duża czułość i wielka szczegółowość. Tensometr jest niewielkich wymiarów, niemniej jest solidny na wibracje i poruszenia. Nie przeszkadzają mu w precyzyjnej pracy wielkie temperatury oraz wielkie ciśnienia. Klejenie i użytkowane materiały to wielka wiedza technologiczna i przedmiotowa przedsiębiorstw tworzących czujniki siły, bowiem od nich zależą czułość oraz stabilność czujników.

W zależności od ułożenia czynnika oporowego i kształtu zdołamy wyróżniać się tensometr wężykowy składany z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków mm uformowany w kształcie wielokrotnego zygzaka (więcej opcji). Jest również tensometr kratowy składany z ciągu drucików zestawionych bok siebie oraz zespolonych o wiele grubszymi odcinkami taśmy miedzianej. A tensometr oporowy foliowy składają się z siatki (siatka zabezpieczająca) rezystancyjnej w postaci wężykowej sporządzonej z drobnej metalowej folii połączonej klejem z podkładką nośną.

Współcześnie z reguły stosowane to tensometry oporowe z powodu na swoje atuty i są zazwyczaj stosowane przy miarach laboratoryjnych oraz użytkowych.