Lakoniczny przewodnik po zmodernizowanej fabryce, gdzie produkuje się towary spożywcze

przez | 4 maja 2023
Gdy w mieszkaniu zjawiają się goście, to gospodarze częstują przybyszów czym chata bogata. To wtedy na stołach lądują mniej lub bardziej zmyślne potrawy oraz, obowiązkowo, kawa i herbata biała. Tak już przyjęło się w ojczystej tradycji, że należy wykazać się gościnnością, gdy do domu wchodzą sąsiedzi bądź znajomi. W takich sytuacjach nieczęsto zastanawiamy się, jak powstały produkty, które stawiamy przed przybyłymi.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A zatem zróbmy to teraz. W wielu zakładach, w których wytwarza się towary do spożycia, znajdują się różnego typu maszyny, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie również w innych gałęziach polskiego oraz międzynarodowego przemysłu, lecz, jak już wspomnieliśmy, skupiamy się tutaj tylko na wspomnianym w tytule przykładzie. Tutaj więcej: link.

Wyparka próżniowa to generalnie rzecz biorąc sprzęt, który służy do zagęszczania różnego typu substancji. Znajdziemy go na terenie przedsiębiorstw, które trudnią się wyrobem dżemów śliwkowych, marmolad wysoko słodzonych, soków brzoskwiniowych. Z tego wynalazku korzysta też przemysł (Producent elementów z tworzyw sztucznych) cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi również powstało przez zagęszczenie tego surowca w wyparce.

Następnym urządzeniem, który stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu zakładów, w których wytwarza się artykuły spożywcze są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany jest proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz biorąc polega on na zamrożeniu towaru, a następnie jego wysuszeniu. Na przykład, rzeczony proces produkcyjny znalazł zastosowanie w produkcji kawy rozpuszczalnej. Dla zainteresowanych tematem: dobre wyparki.

Chociaż liofilizatory znalazły zastosowanie w zakładach chemicznych, a nawet w archeologii, to zwykły polak proces liofilizacji będzie kojarzył praktycznie tylko z procesem produkcji jego ulubionej kawy o smaku karmelu. A wytworzony już artykuł należy właściwie przechowywać, bo w przeciwnym przypadku ulegnie on stwardnieniu. Przyczyna takiego zjawiska bywa banalna: proces liofilizacji powoduje, że dany produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie artykułów spożywczych na masową skalę staje się obecnie powszechną praktyką. Chociaż dietetycy ostrzegają nas przed jedzeniem zbyt przetworzonych produktów, to niełatwo wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych półkach. Podobno kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie bywa o wiele zdrowsza niż ta granulowana, ale taki argument wcale nie przemawia do koneserów kawy rozpuszczalnej.