Do czego mogą się przydać palisady w ogrodach, krótki przegląd ich najpopularniejszych rodzajów.

przez | 5 maja 2023
Jeśli ogród znajduje się na niezbyt równym terenie, zboczu czy wzniesieniu to jego urządzenie może sprawiać niekiedy problemy. W szczególności intensywne opady deszczu mogą spowodować spore szkody, z tego też powodu na rynku jest kilka metod na to, aby ten problem jakoś rozwiązać.

Do najbardziej popularnych należą palisady ogrodowe, jakie poza funkcją zabezpieczającą spełniają również inne zadania. Po pierwsze takie palisady ochraniają i umacniają skarpy, sporo osób używa je także do wykonania podniesionych rabatów. Poza tym palisady są też ciekawym elementem ozdobnym, dobrze skomponowane z całością ogrodu nadadzą mu oryginalnego charakteru i sprawią, że będzie ładniej się prezentował. W praktyce nie będzie dużych ograniczeń co do wykorzystania takich palisad, jeśli ktoś będzie miał interesujący pomysł, to bez problemów może go wykonać na terenie swojego ogrodu. Szczególnie że palisady występują w dużej ilości odmian i rodzajów, więc znalezienie najlepszej do oczekiwań nie będzie raczej stanowiło problemu, a w razie potrzeby można również zrobić coś swojego.

Urzadzony ogród

Autor: Nick
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiedni wybór materiału palisady w dużej mierze będzie uzależniony od ich zastosowania. Przykładowo podczas umacniania skarp bardzo dobrze będzie się sprawdzać palisada ogrodowa wykonana z kamienia. Charakteryzuje się ona dużym poziomem wytrzymałości, niektóre jej części mogą mieć nawet metr długości, tak więc cała konstrukcja wytrzyma spore obciążenia. Poza tym są bardzo oryginalne i dobrze komponują się z resztą wyposażenia ogrodu, lecz ich dużą wadą jest znacznie większa od pozostałych odmian cena. Przy niewysokich murkach i rabatach bardzo dobrze będą się sprawdzać również wersje drewniane i plastikowe. Drewno daje całkiem spore możliwości aranżacyjne, gdyż ładnie wygląda i można go pomalować na dowolny kolor, lecz nawet mimo dobrej ochrony jest dość nietrwałe.

Czy chcesz poznać tę tematykę z całkiem odmiennej strony? Jeśli tak, to sprawdzi także wpisy z www (http://www.piotrowski24.pl/), które odnajdziesz po kliknięciu tutaj.

Dużo lepiej będą pod tym względem wyglądać palisady z plastiku, jednak wyglądają one dużo gorzej od drewnianych. Niestety plastik znacznie się różni od naturalnych materiałów, jednak jeżeli komuś będzie zależeć na kosztach to się na pewno sprawdzi.Wszyskie znajdziesz na rolmarket.pl