Dlaczego warto zamieszkać we Wrocławiu? Co gwarantuje stolica Dolnego Śląska i jak się zmieniała przez ostatnie lata?

przez | 1 maja 2023
Przez lata negatywnie się działo w stolicy Dolnego Śląska. W mieście, zniszczonym przez II Wojnę Światową, nie było perspektyw na przyszłość. Miasto podupadało, a wszystkie siły skupiono na odbudowie Warszawy. Tak było przez cały okres komunizmu. Lata dziewięćdziesiąte również nie nastrajały pozytywnie. Do połowy lat 90.. nie można było dostrzec pozytywnych zmian.

zobacz więcej

Autor: johannes tandl
Źródło: http://www.flickr.com

Niespodziewanie, największa tragedia od zakończenia wojny – powódź tysiąclecia – przyniosła pozytywne zmiany, które trwają po dziś dzień. Pamiętna powódź nie była oczywiście jedynie kłopotem Wrocławia, gdyż jej zasięg rozlał się na całą południową Polskę, a także na inne kraje, między innymi, Czechy. Wrocław jednakże, z powodu bliskości Odry, ucierpiał najmocniej z dużych miast. Miasto, które nie wyglądało zbyt estetycznie z dnia na dzień zostało zatopione. Zdjęcia zalanej stolicy Dolnego obiegły cały świat, zaniedbane miasto dotknął kolejny kataklizm. Jak się później okazało było to początek końca wszystkich nieszczęść, jakie dotknęły stolicę Dolnego Śląska w powojennej i najnowszej historii.

Dzięki środkom na odbudowę Wrocław rozpoczął się konsekwentnie zmieniać.

Olimpia Port

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom

Dobre zarządzanie miastem i pieniędzmi przeznaczonymi na odbudowę, spowodowało, że Wrocław w ciągu kilkunastu lat stał się wizytówką południowo-zachodniej części Polski. Wrocław szturmem wdarł się do czołówki najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce, co więcej, w wielu rankingach przegrywa tylko z Warszawą. Wrocław zyskał swój niepowtarzalny charakter, a ludzie (w większości przesiedleńcy ze Wschodu) mogli poczuć się jak u siebie.

Dzisiaj Wrocław to jeden z najpopularniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Choć niż demograficzny powoli daje o sobie znać, to we Wrocławiu jest jakby mało widoczny – wielka liczba studentów to znak rozpoznawczy tego miasta.

Zachęcamy – naciśnij tutaj lady sklepowe i przenieś się na kolejną naszą stronę. Tam oczekują na Ciebie świeże oraz fachowe artykuły.

Dodatkowo, prężenie rozwija się rynek nieruchomości, bo coraz więcej osób chce mieć nowe mieszkania Wrocław, a studenci – co oczywiste – własne lokum na czas nauki. W cenie są zwłaszcza mieszkania jednopokojowe i mieszkania dwupokojowe. Wydaje się jednak, iż wszystko co najlepsze dopiero przed Wrocławiem. Co prawda, organizacja Euro 2012 była wielkim wyzwaniem, lecz już za rogiem czai się kolejne wielkie wydarzenie – rok i 2016 i Wrocław jako Europejska Stolica Kultury. To będzie kolejne potwierdzenie niezwykłego skoku cywilizacyjnego Wrocławia i dowód na to, że miasto jest doceniane na kolejnym froncie. Wszystko co najwspanialsze jeszcze przed Wrocławiem, przynajmniej trzeba mieć taką nadzieję!